Strona główna AKTUALNOŚCI Wola przechodzi na zdalne nauczanie

Wola przechodzi na zdalne nauczanie

0
Wola przechodzi na zdalne nauczanie
fot. materiały prasowe

Specjalna platforma do edukacji zdalnej, laptopy, kamery, mikrofony i szkolenia kadry kosztowały na Woli 4 mln zł. To 0,5 proc. budżetu dzielnicy.

W wolskich placówkach oświatowych odbyły się liczne szkolenia wspomagające kadrę pedagogiczną. – Nauczyciele mogli poznać podczas nich tajniki obsługi aplikacji i programów niezbędnych do pracy zdalnej z uczniami, kontaktów z rodzicami czy organizowania wewnętrznych spotkań online, takich jak choćby rady pedagogiczne – mówi Grażyna Orzechowska-Mikulska, wiceburmistrz Woli.

Kupiono także sprzęt, który ma służyć podczas nauczania online. – To laptopy, kamery oraz mikrofony. Przy pierwszej fali działaliśmy interwencyjnie i z własnego budżetu kupiliśmy sprzęt za ponad 152 tysiące złotych. Później szkołom przekazaliśmy na takie same zakupy kolejne 3 miliony 348 tysięcy złotych – wylicza radna Woli Joanna Tracz-Łaptaszyńska.

W kwietniu w całej Warszawie ruszyła budowa platformy edukacyjnej eduwarszawa.pl, która docelowo obejmie swoim zasięgiem około 30 tys. nauczycieli i 260 tys. uczniów. Znajdzie się w niej pakiet biurowy Microsoft Office 365 ProPlus, poczta elektroniczna, ale też możliwość integracji z e-dziennikiem, arkuszem organizacji pracy szkoły, systemami rekrutacji i innymi, wykorzystywanymi przez nauczycieli i uczniów oraz pracowników administracji narzędziami. Nowa, bezpieczna, wygodna i wirtualna przestrzeń, do której stopniowo przenoszone będą kolejne zadania związane z organizacją warszawskiej oświaty.

Docelowo każdy uczeń oraz nauczyciel uzyska dostęp do usług Microsoft Office 365 w chmurze oraz prawo do instalacji najnowszego pakietu Microsoft Office 365 ProPlus. To pełna i najbardziej rozbudowana wersja pakietu Office w ofercie Microsoft, pozwalająca na instalację aplikacji pakietu biurowego na 5 komputerach, 5 tabletach i 5 smartfonach użytkownika. Koszt jej wdrożenia i zakup licencji MS Office365 to 12 mln zł.

Nauczyciele widzą w tych inwestycjach dużą szansę na poprawę jakości zdalnego nauczania. – Dzięki narzędziom, które otrzymujemy możemy być w stałym kontakcie z uczniami i rodzicami na czym szczególnie nam zależy – mówi Jarosław Fonrath, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 388. – Lekcje dzięki wypracowanym rozwiązaniom i codziennemu doskonaleniu metod przekazywania wiedzy stają się coraz bardziej wartościowe – dodaje dyrektor.