Wystawę wolskiego malarza Jerzego Lassoty można oglądać w Galerii Fundacji Skarbnica Sztuki przy ul. Działdowskiej 8A lok. 504.
Wystawa jest przeglądem całej, ponad 50-letniej twórczości artysty. Zaprezentowane zostaną obrazy w wielu stylach malarskich: realistycznym, kubistycznym, surrealistycznym oraz abstrakcyjnym.
Jerzy Lassota to malarz, współtwórca grupy Niezależni ’69, przez całe życie związany z Wolą. Zajmuje się głównie malarstwem olejnym, a także gwaszem, akwarelą oraz rysunkiem ołówkiem, pastelami i piórkiem. Ukochany przez malarza temat to akty kobiecie, malowane na setki sposobów. Poza tym tworzy portrety, pejzaże oraz kompozycje czysto abstrakcyjne.
Urodził się w 1946 r. koło Torunia, jednak od czwartego roku życia mieszka i tworzy na Woli. Miejscem, w którym stawiał pierwsze artystyczne kroki, było Państwowe Ognisko Plastyczne na Nowolipkach. Tam uczeń liceum Jerzy Lassota pobierał pierwsze lekcje rysunku i pracy z modelem. Przełomowym momentem w jego życiu były nielegalne wystawy na murach warszawskiego Barbakanu. W latach 1963–1967, każdego lata, wraz z grupą młodych malarzy prezentował tam swoje młodzieńcze dzieła. Kilka lat później, w 1969 r., w Świnoujściu razem z Mirosławem Długoszem „Mironem” i Romualdem Dąbrowskim „Naldkiem” założył Warszawską Grupę Malarzy Niezależni ’69, która mimo licznych zmian w składzie przetrwała do dziś.
Do tej pory wziął udział w ponad 90 wystawach indywidualnych i z grupą. Prezentował swoje prace w całej Polsce, a także za granicą, m.in. w Szwecji, we Włoszech, w Niemczech i we Francji. Najważniejsze momenty swojej kariery najchętniej przeżywał właśnie na Woli. To tutaj odbyła się pierwsza wystawa zbiorowa Niezależnych ’69 w Warszawie, również dziesięciolecie istnienia zorganizowano w zaprzyjaźnionym Muzeum Woli (była to jedna z wielu wystaw Lassoty w tym miejscu).
Jerzy Lassota nie tylko tworzył i wystawiał, lecz także mocno angażował się w działalność społeczno-artystyczną. W 1991 r. wszedł w skład Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Dzielnicy Gminy Warszawa-Wola, natomiast dwa lata później został członkiem Rady Artystyczno-Programowej w Wydziale Kultury tej dzielnicy.
W 1994 r. Lassota wraz z zaprzyjaźnionymi malarzami założył Wolską Integrację Artystyczną (WIA), wokół której skupili się związani z tą dzielnicą artyści. W ramach WIA odbyło się wiele ciekawych wystaw i innych inicjatyw.
Miejsce, w którym mieszka, niezmiennie staje się inspiracją dla jego twórczości. Przykładami mogą być obrazy: „Ul. Żelazna”, „Wola” czy namalowany wspólnie z Mironem „Electio Viritim”. Obecnie Jerzy Lassota poświęca się głównie malarstwu w zaciszu własnej pracowni oraz działalności fundacji.