Wystawa o nowych warszawiakach, dla których XIX-wieczna Warszawa stała się przestrzenią emancypacji i awansu, otwarta zostanie we wtorek o godz. 18.30 w Muzeum Woli.
Zobaczymy tam historie ludzi, którzy samodzielnie zapracowali na swój sukces – ucząc się, otwierając własny biznes, angażując się w życie społeczne. Ich biografie są opowieścią o modernizującym się mieście, o narodzinach społeczeństwa obywatelskiego oraz kultury miejskiego aktywizmu.
Bohaterami wystawy „Nowi warszawiacy” są postaci związane z Warszawą lat 60. i 70. XIX wieku. To ludzie, którzy przybyli do miasta w poszukiwaniu zarobku i nowych możliwości, a z czasem przyczynili się do ważnych zmian, jakie zaszły w Warszawie tego czasu.
Ich awans oznaczał nie tylko zdobycie pozycji i uznania, ale również, a może przede wszystkim zaangażowanie w życie publiczne. Biografie „nowych warszawiaków” są jednocześnie opowieścią o modernizującym się mieście oraz energii i samodzielności jego mieszkańców.
Wśród bohaterów wystawy znaleźli się między innymi: księgarz i wydawca Stanisław Czarnowski, student Józef Sławiński, lekarz Henryk Dobrzycki, krawiec i publicysta Józef Juszczyk, fotograf Jan Mieczkowski, redaktor Adam Wiślicki, publicysta Aleksander Świętochowski oraz promotorka sztuki kulinarnej Lucyna Ćwierczakiewiczowa.
Muzeum Woli, oddział Muzeum Warszawy mieści się przy ul. Srebrnej 12. Godziny otwarcia: wtorek-piątek w godz. 10-18; sobota-niedziela w godz. 10-20.