Strona główna AKTUALNOŚCI Wystawa „Wołyń 1943–2023”

Wystawa „Wołyń 1943–2023”

Wystawa Wołyń 1943-2023
Wystawa Wołyń 1943-2023

„Wołyń 1943–2023” to wystawa plenerowa, którą można obejrzeć do 30 lipca przy ul. Krakowskie Przedmieście 66 w Warszawie oraz we wrocławskim Centrum Historii Zajezdnia. Ekspozycja przygotowana przez Centrum Myśli Jana Pawła II dostępna jest w języku polskim i ukraińskim oraz online.

Wystawa powstała z okazji 80. rocznicy Zbrodni Wołyńskiej, którą upamiętnia się 11 lipca. Twórcy wystawy przyjrzeli się wspólnej historii Polski i Ukrainy, aby przy zachowaniu szacunku dla wydarzeń Zbrodni Wołyńskiej wskazać miejsca w historii, które mogą Polaków i Ukraińców łączyć.

Na okładkowych planszach wyeksponowana została wypowiedź, będąca częścią opowieści Ołeksandry Wasejko, czyli Pani Szury, która za pielęgnowanie pamięci o grobach Polaków otrzymała odznaczenie Virtus et Fraternitas. „Tatko powiedział: Przyjadą kiedyś Polacy. Mnie już nie będzie, ale ty im pokażesz, gdzie są pochowani ich ludzie”. Historia Pani Szury i jej ojca, który ratował Polaków, jest jedną z kilku opowieści stanowiących treść wystawy.

– Nie mamy wpływu na wydarzenia z 1943 roku, ale mamy na relacje międzyludzkie dzisiaj – mówi Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II. – W Polsce mieszka obecnie kilka milionów Ukraińców, z myślą o tych odbiorcach stworzyliśmy wystawę w języku polskim i ukraińskim. Ubiegły rok pokazał, jak wspaniała jest więź między obydwoma narodami. Mamy niezliczone przykłady solidarności, takie jak schronienie dla setek tysięcy Ukraińców w polskich domach. To pokazuje, że człowiek zawsze jest najważniejszy, także w obliczu wojny. Ofiary Zbrodni Wołyńskiej wymagają pamięci. Jednocześnie jest to moment, w którym możemy na ten temat mówić w sposób otwarty, pełen szacunku dla ofiar i zmierzający do porozumienia.

Dzięki współpracy Centrum Myśli Jana Pawła II z Centrum Historii Zajezdnia wystawę można oglądać także we Wrocławiu. To ważne, symboliczne miasto, do którego przybyło bardzo wielu Polaków po drugiej wojnie światowej. Wystawa jest także dostępna w językach polskim, ukraińskim i angielskim w wersji online na stronie www.wolyn43.pl

Warsztaty międzykulturowe

Centrum Myśli Jana Pawła II zaprasza również młodzież polską i ukraińską w wieku 18-26 lat na bezpłatne warsztaty międzykulturowe, które odbędą się w dniach 17-18 lipca w Warszawie przy ul. Foksal 11. Szczegóły na centrumjp2.pl.

Wystawa Wołyń 1943-2023
Wystawa Wołyń 1943-2023

O Zbrodni Wołyńskiej

Osiemdziesiąt lat temu nacjonaliści z Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) rozpoczęli napady na polskich mieszkańców wiosek – najpierw na Wołyniu, później również w innych regionach.

W efekcie na samym Wołyniu zginęło kilkadziesiąt tysięcy Polaków. Łącznie w wyniku akcji ukraińskich nacjonalistów życie straciło około 100 tysięcy osób. Polacy odpowiedzieli akcjami odwetowymi, które według opinii historyków kosztowały życie kilkanaście tysięcy Ukraińców. Od osiemdziesięciu lat tamte wydarzenia są niezabliźnioną raną. I największym, wciąż powracającym sporem historycznym między naszymi krajami.

Urząd m. st. Warszawy