Strona główna WYDARZENIA Zapisy na 32. Bieg Powstania Warszawskiego

Zapisy na 32. Bieg Powstania Warszawskiego

0
Zapisy na 32. Bieg Powstania Warszawskiego
Bieg Powstania Warszawskiego 2022 Fot. UM Warszawa

Tegoroczny Bieg Powstania Warszawskiego odbędzie się 29 lipca, a w środę, 31 maja, rozpoczną się zapisy uczestników. Podczas tego wyjątkowego wydarzenia biegi odbędą się na dwóch trasach: 5-kilometrowej oraz 10-kilometrowej. Dla chętnych biegaczy z całej Polski organizatorzy przygotowali również wirtualną odsłonę imprezy.

– Bieg Powstania ma co roku szczególną atmosferę. Cieszymy się, że możemy biegać po ulicach Warszawy, a jednocześnie wspominamy bohaterstwo żołnierzy i cywilnej ludności naszego miasta – mówi Renata Kaznowska, zastępczyni Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy. – Nastrój potęguje wieczorna pora zawodów, biegacze startują o zmierzchu, większość dociera do mety już po zmroku. W tym wyjątkowym biegu mamy nie tylko sportowe emocje i zdrową rywalizację na trasie, ale przede wszystkim jest to godne upamiętnienie Powstańców Warszawskich, którzy zawsze towarzyszą nam na starcie. Jestem pewna, że są dumni z kolejnych pokoleń warszawiaków i warszawianek biorących udział w tym biegu – dodaje Renata Kaznowska.

W szczytnym celu

Zapisy do 32. Biegu Powstania Warszawskiego rozpoczną się 31 maja o godz. 12:00. Najłatwiej zapisać się online na: BiegPowstaniaWarszawskiego.pl lub rejestracja.maratonwarszawski.com/pl/. Impreza odbędzie się w sobotę 29 lipca. Start poszczególnych biegów nastąpi o godzinie 20:30 (5 km) i 21:00 (10 km). Będzie to kolejna impreza Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o Pamięć”, organizowana w formule współpracy Miasta Stołecznego Warszawy i Fundacji „Maraton Warszawski”.

– Już po raz drugi nasz bieg będzie wyjątkowy nie tylko ze względu na trasę czy podniosłą atmosferę, ale także dzięki akcji #BiegamDobrze dla Bohaterów. Uruchomimy również zapisy w formule charytatywnej – wszystkie pieniądze z wirtualnych zbiórek przeznaczymy na pomoc bohaterom powstania w akcjach organizowanych przez Stowarzyszenie Monopol Warszawski. Dla wszystkich, którzy przekroczą kwotę 300 zł na swoich zbiórkach przygotowaliśmy prezent – pakiet kulturalny. Wierzymy w biegaczy i siłę dobrej inicjatywy. Mamy nadzieję, że uda zebrać się jak największą kwotę na pomoc dla Powstańców – mówi Magda Skrocka, dyrektor Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o Pamięć”.

Bieg Powstania Warszawskiego 2022  Fot. UM Warszawa
Bieg Powstania Warszawskiego 2022 Fot. UM Warszawa

Historia na każdym kroku

Trasy biegów są powiązane z symbolicznymi dla Powstania miejscami. Linia startu, wspólna dla obu dystansów, będzie usytuowana w pobliżu Pomnika Powstania Warszawskiego. Meta, również wspólna dla biegu na 5 i 10 km, zostanie zlokalizowana na ulicy Konwiktorskiej. To wzdłuż tej ulicy w sierpniu 1944 r. przebiegała linia frontu.

Biegacze, którzy zdecydują się na udział w rywalizacji na 5 km, pobiegną ulicami Miodową, przez Plac Piłsudskiego, Królewską, zbiegną ulicą Karową i Wiaduktem Markiewicza do ulicy Browarnej. Mniej więcej do tego momentu trasy obu biegów będą do siebie zbliżone. Jednak startujący na krótszym dystansie skręcą w ulicę Gęstą, później w Dobrą, by wrócić na Karową i z niej skręcić w Wybrzeże Kościuszkowskie i dalej Wybrzeże Gdańskie. Po jego pokonaniu zostanie jeszcze podbieg ulicą Sanguszki w kierunku mety na Konwiktorskiej.

Biegacze startujący na 10 km ulicą Senatorską dobiegną do Wierzbowej i to nią podążą do Placu Piłsudskiego. Następnie udadzą się na południe aż do ulicy Górnośląskiej. Stamtąd czeka ich powrót w kierunku północnym. Po dobiegnięciu do ul. Dobrej, końcówka trasy jest taka sama, jak w biegu na 5 km – biegacze wykonają skręt w Karową, później czeka ich najdłuższa prosta (Wybrzeże Kościuszkowskie i Wybrzeże Gdańskie), a na finiszu Sanguszki i Konwiktorska.

Dystanse rozgrywane w ramach Biegu Powstania Warszawskiego mają sportowy charakter, a trasy są atestowane. Zawodnicy, planujący uzyskać wymarzone czasy (a ze względu na porę startu, może być ku temu dogodna okazja) będą mogli skorzystać z pomocy tzw. pacemakerów.

Wirtualne biegi w całej Polsce

Dla tych wszystkich, którzy nie mogą wziąć udziału w Biegu Powstania na ulicach Warszawy, została przygotowana wirtualna odsłona wydarzenia. Wziąć w nim będzie można udział w dowolnym miejscu w Polsce. Startujący wirtualnie będą mieli tydzień na pokonanie wybranego dystansu, ale organizatorzy rekomendują rozpoczęcie biegu w dniu 29 lipca o godz. 20:30, aby połączyć się symbolicznie z uczestnikami biegu w Warszawie. Uczestnicy biegu wirtualnego również otrzymają medale, a w ramach rywalizacji prowadzone będą klasyfikacje.

Bieg Powstania Warszawskiego 2022  Fot. UM Warszawa
Bieg Powstania Warszawskiego 2022 Fot. UM Warszawa

Liga Mistrzów Warszawy

Bieg Powstania Warszawskiego to druga tegoroczna tura Warszawskiej Triady Biegowej, a także trzeci etap Ligi Mistrzów Warszawy. Oprócz Biegu Konstytucji 3 Maja zaliczane są do niej dotychczas wyniki z 17. Półmaratonu Warszawskiego. W przypadku Ligi rywalizacja prowadzona jest w kategoriach wiekowych, a czasy osiągane przez uczestników przeliczane są na punkty po uwzględnieniu najlepszego wyniku – w danym biegu w danej kategorii. Aby zostać sklasyfikowanym w Lidze Mistrzów Warszawy, należy wziąć udział w co najmniej trzech wliczanych do rywalizacji biegach (17. Półmaratonie Warszawskim, 31. Biegu Konstytucji 3 Maja, 32. Biegu Powstania Warszawskiego, 33. Biegu Niepodległości, 45. Maratonie Warszawskim). Do rezultatu końcowego wliczane będą natomiast cztery najlepiej punktowane starty.

Więcej informacji na temat Ligi Mistrzów Warszawy, zasad rywalizacji i punktowania, znaleźć można na stronie BiegPowstaniaWarszawskiego.pl/liga-mistrzow-warszawy/.

Urząd m. st. Warszawy