Strona główna WYDARZENIA Zdrowa warszawianka w każdym wieku

Zdrowa warszawianka w każdym wieku

26 maja 2023 - inauguracja działalności Warszawskiego Instytutu Zdrowia Kobiet
26 maja 2023 - inauguracja działalności Warszawskiego Instytutu Zdrowia Kobiet

W Dniu Matki, prezydent Rafał Trzaskowski, zainaugurował działalność Warszawskiego Instytutu Zdrowia Kobiet. Placówka przy ul. Inflanckiej, zapewnia kompleksową opiekę ginekologiczną warszawiankom w każdym wieku. Miasto uruchomi tu również pierwszy w Polsce, publiczny szpital z kompleksową i całkowicie bezpłatną pełną procedurą in vitro.

­­– Warszawa dba o rodziny. Obok bezpłatnej opieki żłobkowej, nowych szkół i przedszkoli, bogatej oferty kulturalnej i sportowej, szczególną uwagę przykładamy do ochrony zdrowia. Dlatego bardzo się cieszę, że w tym szczególnym dniu, w Dniu Matki, możemy zainaugurować działalność Warszawskiego Instytutu Zdrowia Kobiet, który jest kolejnym elementem programu Warszawa Rodzinna – podkreślił prezydent Rafał Trzaskowski, i dodał: – Ten szpital gwarantuje kompleksową diagnostykę i opiekę ginekologiczną kobietom w każdym wieku – od juniorki do seniorki. To najlepszy przykład, że zamiast opowiadać frazesy o wsparciu rodzin i kobiet, my w Warszawie faktycznie działamy, żeby im pomagać i ułatwiać życie.

O koncepcji działania placówki wypowiedziała się również Ewa Malinowska–Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy: – Warszawski Instytut Zdrowia Kobiet to wyjątkowe miejsce na mapie zdrowotnej miasta – tu pacjentka jest prowadzona od diagnozy, przez wszystkie etapy leczenia po wizytę kontrolną w jednym miejscu, przez zespół specjalistów ze sobą współpracujących.

Prezydent zapowiada: bezpłatna i kompleksowa procedura in vitro

– Warszawa wsłuchuje się w głos mieszkańców i mieszkanek, i jako jeden z pierwszych samorządów w Polsce, wdrożyła miejski program in vitro, dzięki któremu przyszło na świat już 1800 dzieci. A dziś spotykamy się w placówce, która pomoże kolejnym kobietom w zostaniu mamą, bo to właśnie tu, uruchomimy pierwszy w Polsce, publiczny szpital, w którym zapewnimy kompleksowo i całkowicie bezpłatnie, pełną procedurę in vitro – zapowiedział prezydent Rafał Trzaskowski podczas inauguracji działalności placówki przy ul. Inflanckiej.

Warszawski Instytut Zdrowia Kobiet przy ul. Inflanckiej 6
Warszawski Instytut Zdrowia Kobiet przy ul. Inflanckiej 6

Pacjentki, które zgłoszą się do Warszawskiego Instytutu Zdrowia Kobiet (WIZK) będą miały zapewniony dostęp do bezpłatnych badań, diagnostyki, leczenia, porodu, opieki nad noworodkiem i wsparcia psychologicznego. W tym roku miasto planuje przeznaczyć 4 mln zł na rozpoczęcie projektu budowy laboratorium na terenie WIZK oraz procedurę uzyskiwania stosownych zgód poprzedzających realizację pełnej procedury in vitro przez szpital.

Ginekologia od A do Z w jednym miejscu

W placówce przy ul. Inflanckiej 6 o zdrowie pacjentek dbają wyspecjalizowane zespoły lekarskie, które zajmują się opieką: w okresie dojrzewania, menstruacyjną, prokreacyjną, okołoporodową i menopauzalną.

Jak podkreśla Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy odpowiedziana m.in. za obszar polityki zdrowotnej, miasto przekazała blisko 6.5 mln zł na potrzeby utworzenia Warszawskiego Instytutu Zdrowia Kobiet.

Środki z budżetu miasta przeznaczono na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego jak aparaty USG, lasery, aparat do znieczulania, zestaw do badań urodynamicznych czy wyposażenie przychodni przyszpitalnej, a także na remonty i modernizację gabinetów i sal operacyjnych.

Warszawski Instytut Zdrowa Kobiet (dalej WIZK) zajmuje się m.in.:

• ginekologią dziecięcą i wieku rozwojowego,

• leczeniem zaburzeń miesiączkowania,

• wczesną diagnostyka i leczeniem endometriozy,

• leczeniem niepłodności,

• prowadzeniem ciąży,

• endokrynologią ginekologiczną,

• leczeniem chorób ginekologiczno-onkologicznych,

• diagnostyką menopauzy,

• uroginekologią i fizjoterapią uroginekologiczną.

W Dniu Matki prezydent R.Trzaskowski i wiceprezydentka R. Kaznowska odwiedzili warszawskie mamy
W Dniu Matki prezydent R.Trzaskowski i wiceprezydentka R. Kaznowska odwiedzili warszawskie mamy

– Zadbaliśmy również o to, aby było to miejsce dostępne dla każdej kobiety, w tym dla pacjentek ze szczególnymi potrzebami – dlatego szpital został wyposażony w fotele ginekologiczne dla osób z niepełnosprawnością ruchową oraz elementy wyposażenia medycznego dla pacjentek z chorobą otyłościową – dodaje wiceprezydent Renata Kaznowska.

WIZK zapewnia również wsparcie psychologiczne pacjentek jako niezwykle istotny element kompleksowej opieki dla kobiet.

Więcej o działaniach Warszawy na rzecz rodzin: um.warszawa.pl/100-projektow

Urząd m. st. Warszawy