W dzielnicy Wola realizuje się mnóstwo programów zdrowotnych i profilaktycznych, których celem jest zapobieganie najczęściej występującym schorzeniom oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego wypoczynku, a tym samym zdrowego stylu życia.
Szczególne znaczenie ma zapobieganie chorobom cywilizacyjnym. We współpracy
z fundacją Wygrajmy zdrowie im. prof. Grzegorza Madeja zorganizowano cykl ośmiu nieodpłatnych badań i konsultacji specjalistycznych, połączonych ze spotkaniami edukacyjnymi z takich dziedzin jak kardiologia, okulistyka, urologia, dietetyka czy diabetologia. Łącznie z różnego rodzaju porad i badań skorzystało około 500 osób.
Ponadto w ramach promocji zdrowia zorganizowano ogólnodostępne pikniki plenerowe „Na Wolę po zdrowie” oraz „Wolski Korowód – przegląd ofert pomocowych publicznych i pozarządowych”, w takcie których mieszkańcy dzielnicy mogli między innymi skorzystać z nieodpłatnych badań i konsultacji, zmierzyć sobie poziom cukru we krwi, sprawdzić swój słuch czy zbadać oczy w specjalnych pomieszczeniach znajdujących się w ambulansach. Takie imprezy były też okazją do skorzystania z porad w takich dziedzinach jak psychoonkologia, pedagogika, ratownictwo medyczne, dietetyka, rehabilitacja, logopedia oraz reumatologia. Każdą z tych imprez odwiedziło ponad 3 tys. osób.
Nawet święto dzielnicy, wrześniowy „Kercelak”, który kojarzony jest głównie z występami artystycznymi oraz stoiskami, jest także okazją do skontrolowania swojego zdrowia. Przez cały dzień działało miasteczko pomocowe, w którym każdy mógł skorzystać
z nieodpłatnych badań, konsultacji i porad zdrowotnych oraz profilaktycznych.
Na pytanie, jakie dyscypliny sportowe najbardziej lubią uprawiać mieszkańcy Woli, nie ma łatwej odpowiedzi. Pływanie? Do dyspozycji są cztery pływalnie. Bieganie? Co roku w dzielnicy odbywa się kilkanaście imprez biegowych. Siłownia? Mieszkańcy korzystają
z siedmiu nowych siłowni plenerowych, a kolejne zgłoszono do realizacji w przyszłorocznym budżecie partycypacyjnym. Rolki? Mamy na Woli jedyne w tej części Warszawy profesjonalne trasy dla rolkarzy oraz wrotkowisko w parku Szymańskiego. Od dwóch lat odbywają się tu cyklicznie warsztaty rolkarskie dla dzieci i dorosłych – w tym roku wzięło w nich udział około 300 osób i większość z nich pytała, czy za rok także się odbędą.
Najważniejsze jest to, że mieszkańcy Woli coraz chętniej aktywnie spędzają wolny czas. W ramach projektów zgłoszonych do budżetu obywatelskiego w przyszłym roku powstaną trasy biegowe w parku Księcia Janusza i w Lasku na Kole. Coraz większą popularnością cieszą się imprezy biegowe. Tereny zielone są oblegane zarówno przez spacerowiczów, jak i miłośników biegania czy jazdy na rowerach – ci ostatni mogą skorzystać z 11 stacji miejskiego systemu wypożyczania rowerów Veturilo. Dzielnica Wola sfinansowała cztery stacje: na skrzyżowaniach ulic Elekcyjna – Górczewska, Wolska – Płocka, Jana Olbrachta – Górczewska, Wolska – Redutowa. Rozpoczął się montaż 150 stojaków rowerowych – zostaną ustawione w pobliżu szkół, przedszkoli, bibliotek i przychodni zdrowia.