Pociągi, dworzec, żwirownia i przedmieścia miasta – tak będzie wyglądała ruchoma makieta, którą od 20 stycznia obejrzymy w Muzeum Kolejnictwa (ul. Towarowa 1).
Makieta nawiązująca do kolejnictwa z lat 1920-1930 powraca do muzeum po kilku miesiącach nieobecności. Duże zainteresowanie wystawą zachęciło władze placówki do ponownego pokazania konstrukcji.
Twórcą makiety jest inż Janusz Cyndecki. Swoje dzieło stworzył z niezwykłą precyzją i dbałością o szczegóły. Ekspozycja została wykonana w skali H0. Znajdują się na niej miniaturowe składy pociągów osobowych, a także towarowe poruszające się po około 150 metrach torów na trzech poziomach. Modele zatrzymują się na dworcu położonym na przedmieściach dużego miasta. Na ekspozycji nie zabrakło zabudowań przemysłowych z dużą fabryką, odlewnią dzwonów i małą parowozownią. Parowozownia została wyposażona w ruchomą obrotnicę, kolejowe warsztaty naprawcze i kanały rewizyjne.
Na makiecie znalazła się także żwirownia, kolejka wąskotorowa oraz tzw. paradestrecke, czyli czterometrowy odcinek, dzięki któremu możemy dłużej obserwować jadące pociągi. O zmroku na makiecie zapalą się latarnie uliczne, światła w przedziałach pociągów pasażerskich na stacjach i w budynkach mieszkalnych.
Wystawa będzie czynna do 31 marca.
Ceny biletów:
– karnet normalny (bilet do Muzeum i na makietę) – 18 zł
– karnet ulgowy (bilet do Muzeum i na makietę) – 9 zł
– bilet wstępu normalny (tylko na makietę) – 10 zł
– bilet wstępu ulgowy (tylko na makietę) – 6 zł