Strona główna AKTUALNOŚCI Mural poświęcony bohaterce, która przeżyła rzeź Woli

Mural poświęcony bohaterce, która przeżyła rzeź Woli

fot. materiały prasowe

Przy ul. Wawelberga powstał mural poświęcony Wandzie Lurie nazywanej „Polską Niobe”. Będąc w ciąży, przeżyła egzekucję w trakcie Powstania Warszawskiego. 

Nowy mural można oglądać na skwerze imienia Wandy Lurie między ulicami Działdowską i Wawelberga. Autorami malowidła są artyści Daria Yermolina i Dariusz Paczkowski, a całość przedstawia patronkę skweru i jej syna Mścisława Lurie – postacie zasłużone w staraniach o upamiętnienie cywilnych ofiar Powstania Warszawskiego. Projekt powstał w ramach „Festiwalu Hipolita i Ludwiki”, z inicjatywy Stowarzyszenia Mieszkańców i Przyjaciół Kolonii Wawelberga, we współpracy z urzędem miasta i urzędem dzielnicy.

– Murale zmieniają wizerunek Woli, komentują jej przestrzeń i historię. Stały się czymś więcej niż zjawiskiem czysto estetycznym. Wolskie murale mają ogromną wymowę symboliczną i cieszę się, że nowa realizacja wpisuje się w ten trend. Stąd też jako dzielnica cały czas chętnie wspieramy takie inicjatywy – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli.

Wanda Lurie w czasie okupacji mieszkała w Kolonii Wawelberga. Przeżyła rzeź Woli – jedną z największych zbrodni popełnionych na ludności cywilnej w czasie II wojny światowej. 5 sierpnia 1944 r., kobietę z innymi ukrywającymi się w piwnicach osobami, Niemcy zapędzili do fabryki przy Wolskiej 55, gdzie rozstrzelali kilka tysięcy osób.

Ciężarna Wanda przeżyła pod stertą ciał. W egzekucji straciła jednak trójkę dzieci. Po kilku dniach przeprowadzono ją do kościoła św. Wojciecha, skąd trafiła do obozu przejściowego Dulag 121 w Pruszkowie. Tam 20 sierpnia 1944 roku urodził się jej syn – Mścisław. Po wojnie razem działali na rzecz upamiętniania cywilnych ofiar Powstania Warszawskiego.