Strona główna PRZESTRZEŃ MIEJSKA Płaskorzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem trafi do parafii św. Wojciecha?

Płaskorzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem trafi do parafii św. Wojciecha?

0
fot. materiały prasowe

Słynna płaskorzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem wmurowana w fasadę kamienicy przy ul. Wolskiej 67 może zostać uratowana. Chęć jej przyjęcia wyraził nowy proboszcz parafii św. Wojciecha.

Kamienica mieszcząca się przy ul. Wolskiej 67 to trzypiętrowa budowla z lat 30. XX wieku, która jako jedna z dwóch przetrwała do współczesnych czasów po tej stronie ulicy. Budynek jest również znany z kapliczki w formie medalionu z płaskorzeźbą Matki Boskiej z Dzieciątkiem, która jest jednym z symboli dzielnicy.

– Kapliczka była niemym świadkiem tragicznych wydarzeń w trakcie pierwszych dni Powstania Warszawskiego. To tutaj zatrzymywali się i modlili warszawiacy, których hitlerowcy wypędzali do obozu w Pruszkowie – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli. – Jest to zatem bardzo cenny i symboliczny zabytek, dla którego chyba w końcu udało się znaleźć miejsce gdzie będzie należycie wyeksponowany – dodaje.

Miejscem, do którego prawdopodobnie trafi płaskorzeźba jest teren należący do pobliskiej parafii św. Wojciecha.

– To przełom w tej sprawie. Od kilku lat prowadzone były rozmowy na temat przeniesienia płaskorzeźby. Bardzo się cieszę, że nowy proboszcz parafii z taką życzliwością podszedł do naszej propozycji właściwego upamiętnienia tego wyjątkowego dzieła – mówi burmistrz Strzałkowski.

Sprawą zajmuje się wolski ZGN, który jest w stałym kontakcie z proboszczem parafii św. Wojciecha. Obecnie urząd dzielnicy czeka na zalecenia konserwatorskie od Archidiecezjalnego Konserwatora Zabytków oraz Mazowieckiego Konserwatora Zabytków.