Protest w Wolskim Centrum Kultury

Protest w Wolskim Centrum Kultury

0
PODZIEL SIĘ

Nie dopuśćmy do tego, aby politycy niszczyli niezależność instytucji kultury w imię nepotyzmu i kumoterstwa” – apeluje Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza przy Wolskim Centrum Kultury i zapowiada akcję protestacyjną na 7 października (środa).

Dyrektor Wolskiego Centrum Kultury złożył doniesienie do prokuratury i CBA, jakoby jego zastępca i jeden z radnych grozili mu utratą stanowiska, jeśli nie zatrudni ich protegowanej. Według oświadczenia dyrektora, naciski miały płynąć również z urzędu dzielnicy. Sprawą miała się zająć Rada Dzielnicy Wola, ale radni Koalicji Obywatelskiej, którzy mają w radzie większość, nie pozwolili dyrektorowi wypowiedzieć się na sesji.

W kuluarach rozeszła się wieść, że władze Platformy Obywatelskiej chcą zwolnić nieposłusznego dyrektora. Pracownicy WCK jednak murem stoją za swoim szefem. Głos w tej sprawie zabrał m.in. Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza przy Wolskim Centrum Kultury. Oto oświadczenie związku:

„W związku z niepokojącymi doniesieniami związanymi z próbami wpływania na Wolskie Centrum Kultury przez lokalnych polityków, zwracamy się do Organizatora (m.st. Warszawa) o transparentne i uczciwe wyjaśnienie wszystkich okoliczności związanych z tą sprawą.

Apelujemy do Organizatora, aby do czasu wyjaśnienia sprawy wstrzymał się z decyzjami mogącymi utrudnić wyjaśnienie sprawy. W związku z powagą sytuacji i groźbami związanymi z możliwością odwołania dyrektora WCK, w dniu 7 października Związek Zawodowy planuje przeprowadzenie ostrzegawczej akcji protestacyjnej. Akcja będzie polegała na wywieszeniu flag na terenie placówek WCK oraz plakatów informujących o celu akcji. Apelujemy do pracowników, aby w tym dniu ubrali się w kolorze czarnym. Apelujemy do pracowników innych instytucji kultury w Polsce o solidarność z nami. Nie dopuśćmy do tego, aby politycy niszczyli niezależność instytucji kultury w imię nepotyzmu i kumoterstwa. Wspólnie domagajmy się respektowania ustawy o instytucjach kultury, uczciwego i partnerskiego traktowania przez naszych organizatorów.

Do apelu dołączają się również pracownicy niezrzeszeni w Związkach Zawodowych Inicjatywa Pracownicza oraz okoliczni mieszkańcy.”

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ