Śluby w czasach zarazy

Śluby w czasach zarazy

0
PODZIEL SIĘ
fot. Pixabay.com

Narzeczeni odwołali w marcu około 25 proc. uroczystości ślubnych, jednak żadna ceremonia nie została odwołana przez Urząd Stanu Cywilnego. Nowożeńcy składają przysięgę małżeńską jedynie w towarzystwie urzędnika i świadków, bez gości.

Od 16 marca nieczynnych jest sześć siedzib USC zlokalizowanych na Białołęce, Bielanach, Ochocie, Woli, a także w Wesołej i w Wilanowie. Mieszkańcy jedynie korespondencyjnie załatwiają swoje sprawy w Sekcji Obrotu Zagranicznego (ul. Chałubińskiego 8) oraz w Wydziale Archiwalnych Ksiąg Stanu Cywilnego (ul. Smyczkowa 14) – nie jest prowadzona obsługa osobista. Również wnioski z zakresu rejestracji zagranicznych dokumentów stanu cywilnego mogą być składane wyłącznie drogą korespondencyjną, natomiast pozostałe, np. o wydanie odpisów aktów stanu cywilnego powinny być złożone za pośrednictwem operatora pocztowego lub przez e-PUAP, dla osób posiadających profil zaufany.

W siedzibach warszawskiego Urzędu Stanu Cywilnego w dalszym ciągu bez ograniczeń można załatwić sprawy związane z rejestracją zgonów. Urodzenia można rejestrować elektronicznie, za pośrednictwem e-PUAP.

W marcu w Warszawie zawarto 205 małżeństw: 194 ceremonie miały miejsce w salach USC, odbyło się 8 ślubów konkordatowych, a trzy w plenerze. W analogicznym okresie ubiegłego roku w stolicy odbyło się 298 ceremonii ślubnych. Spośród nich 257 małżeństw zawarto w salach ślubów USC, 8 w plenerze, a 33 to śluby konkordatowe.

W celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa wprowadzono także ograniczenia związane z samymi uroczystościami. Podczas ceremonii, oprócz urzędnika stanu cywilnego, obecni mogą być jedynie nowożeńcy oraz świadkowie. Między innymi z tego powodu wiele młodych par rezygnuje z zawarcia małżeństwa w pierwotnie zaplanowanym terminie. Tylko w marcu nowożeńcy odwołali blisko 25 proc. uroczystości. Żadna z ceremonii nie została odwołana przez stołeczny Urząd Stanu Cywilnego. Dodatkowo wszystkie pary, które miały zaplanowane na najbliższe tygodnie śluby w plenerze, zdecydowały o ich przeniesieniu do sal USC.

W tej chwili wszystkie informacje dotyczące zawierania małżeństw, są udzielane telefonicznie i mailowo. Warto również pamiętać, że dokumenty dotychczas złożone w związku ze ślubami zachowują swoją ważność. Urzędnicy przypominają jednak, że zapewnienie o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa ważne jest przez sześć miesięcy od daty jego złożenia. Jeśli młoda para zdecyduje o zmianie daty ceremonii, a nowy termin zostanie wyznaczony po upływie ważności dokumentu, konieczne jest złożenie nowego zapewnienia.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ