Trzecia edycja Biegu Pamięci Wola 1944

Trzecia edycja Biegu Pamięci Wola 1944

0
PODZIEL SIĘ
fot. materiały prasowe

Bieg Pamięci Wola 1944 odbędzie się po raz trzeci w pierwszą sobotę sierpnia. Zawody są częścią obchodów 75. rocznicy Powstania Warszawskiego.

Na starcie biegów w Parku ks. Janusza staną dzieci, młodzież oraz dorosłe biegaczki i biegacze. Oprócz rywalizacji sportowej organizatorzy przewidzieli piknik kulturalno-historyczny pt. „Bądź Sprawny jak Zawiszak”

Impreza rozpocznie się ok. godz. 11. Zaplanowany na 12.20 bieg główny, podobnie jak rywalizacja młodzieży z roczników 2003-2006, odbędzie się na dystansie 1944 m. Wcześniej pobiegną dzieci na dystansach 200 m. (2013-15), 400 m. (2009-12) i 800 m. (2005-08). Trasa będzie przebiegała przez Park ks. Janusza.

– Dla wszystkich, którzy ukończą biegi przewidziano pamiątkowe medale, a najlepsze zawodniczki i zawodnicy w poszczególnych kategoriach wiekowych otrzymają dodatkowe trofea i nagrody rzeczowe – mówi Grażyna Orzechowska-Mikulska, zastępca burmistrza Dzielnicy Wola.

Oprócz rywalizacji sportowej organizatorzy przewidzieli piknik kulturalno-historyczny pt. „Bądź Sprawny jak Zawiszak” – widowisko plenerowe wraz z grą miejską „Karta rekruta”, polegającą na wykonywaniu zadań sprawnościowych i nabywaniu wiedzy historycznej.

Ponadto do obejrzenia będzie wystawa sprzętu i uzbrojenia Armii Krajowej w tym m.in.: samochód pancerny tzw. „Pocztylion” Chevrolet 157 z Powstania Warszawskiego, FAI-202 – replika samochodu pancernego z Powstania Warszawskiego, pojazd gąsiennicowy – mini ciągnik artyleryjski do przewozu uczestników pikniku, armata powstańcza z ul. Hożej – replika armaty używanej w Powstaniu Warszawskim, moździerze powstańcze. Będzie również replika barykady powstańczej, warsztaty krawieckie z maszynami do szycia opasek powstańczych (maszyny do szycia na korbkę – epokowe z lat 20.) oraz kino plenerowe w samochodzie pancernym „Pocztylion” (trzy seanse wyświetlane podczas trwania wydarzenia).

– Dzięki temu łączymy promocję aktywności fizycznej i wiedzy historycznej. W tych dniach wspominamy w sposób szczególny cywilne ofiary tzw. „Rzezi Woli” i powstańców z 1944 r. Dystans biegu głównego nawiązuje w oczywisty sposób do daty Powstania Warszawskiego. Dla biegaczy to swoisty sprint i rzadka okazja do rywalizacji na takim dystansie. Dla mniej doświadczonych amatorów biegania to możliwość sprawdzenia się przed próbami na dłuższym dystansie. – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli.

Bieg Pamięci Wola 1944 jest jedną z trzech imprez biegowych organizowanych przez wolski ratusz. W maju odbył się Bieg Wolski, a na październik planowana jest kolejna edycja Biegu Papieskiego.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ