„Wschodnie inspiracje” w Centrum Edukacji Historycznej

„Wschodnie inspiracje” w Centrum Edukacji Historycznej

0
PODZIEL SIĘ
fot. Facebook

Wernisaż wystawy prac Andrzeja Chybowskiego „Wschodnie inspiracje” odbędzie się 10 września (czwartek) o godz. 19 w Centrum Edukacji Historycznej przy ul. Wolskiej 46/48.

Oś wystawy stanowią drzeworyty i zwoje japońskie z okresu od XV do XX wieku, w otoczeniu których będzie można zobaczyć współczesną ceramikę Andrzeja Chybowskiego, wypalaną w kompilacjach XVI wiecznej techniki Raku.

Wprawne oko obserwatora odkryje wśród prac wschodnich mistrzów dzieła z Chin i Korei. Wszystkie te prace miały znaczący wpływ na kształtowanie się wrażliwości i poczucia ducha wschodniej sztuki przez autora współczesnej ceramiki, co ma odzwierciedlenie w jego pracach.

Wystawa nie jest i nie ma na celu przedstawienia wielkich wschodnich mistrzów, nie ma w niej chronologii podziałów na epoki czy style. Rządzi nią przypadek, tak jak stanowił o odkrywaniu wschodu przez ceramika, tak jak przypadek ważny jest w procesie redukcji, decydujący o końcowych efektach w wypale ceramiki w technice raku.

Prezentowane prace ceramiczne nie powstały w oparciu o kanony azjatyckiej sztuki ale odzwierciedlają subiektywny jej odbiór przez współczesnego europejskiego twórcę. Zbiory drzeworytów i zwoi pochodzą z prywatnej kolekcji kolekcjonera wschodniej sztuki.

Wystawa ,,Wschodnie Inspiracje” to wydarzenie w ramach Festiwalu Hipolita i Ludwiki. Wstęp wolny.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ