Strona główna WYDARZENIA 33. Bieg Niepodległości – zapisy otwarte

33. Bieg Niepodległości – zapisy otwarte

Bieg Niepodległości 2022
Bieg Niepodległości 2022

W środę ruszyły zapisy na kultowy Bieg Niepodległości w Warszawie! 11 listopada o 11.11 biegacze – tradycyjnie w białych lub czerwonych koszulkach – uczczą Święto Niepodległości.

11 listopada odbędzie się ostatnia z imprez Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o Pamięć” – 33. Bieg Niepodległości. Poprzednie to Bieg Konstytucji 3 maja oraz Bieg Powstania.

Dostępne są zapisy na bieg dla dorosłych (10 km), kategorię nordic walking na dystansie 6,5 kilometra oraz bieg dla młodzieży w wieku 10-14 lat na dystansie 1918 metrów. Oprócz standardowej, stacjonarnej wersji na przełomie sierpnia i września będzie się można zapisać także do „wirtualnej” edycji biegu!

Ostatni taki bieg w sezonie

Listopadowy bieg będzie, jak co roku, wyjątkowym i symbolicznym zamknięciem sezonu startowego. Uczestnicy pokonają dobrze znaną, szybką trasę ze startem i metą w Al. Jana Pawła II na wysokości ul. Stawki. Nawrotka – na wysokości ul. Rakowieckiej.

Historyczną oprawę biegu tworzy biało-czerwona flaga na starcie. Zawodnicy i zawodniczki tradycyjnie zakładają koszulki w tych barwach i ustawiają się na starcie w dwóch kolumnach. Startująca grupa wygląda jak żywa, biało-czerwona wstęga. Dodatkowo biegaczom towarzyszy „marszałek Piłsudski” w starej limuzynie oraz wojskowe grupy rekonstrukcyjne w strojach z 1918 roku. Przed startem zawodniczki i zawodnicy wspólnie odśpiewają „Mazurek Dąbrowskiego”.

– To nie jest zwykły bieg. Widok biało-czerwonej flagi na starcie jest poruszający zarówno dla biegaczy, jak i kibiców. Biegaczki i biegacze przychodząc w tych kolorach, ustawiając się odpowiednio na starcie pokazują, że patriotyzm mają w sercach. To bodaj najpiękniejsza manifestacja radości i wolności na 11 listopada – mówi wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska. – Bieg ten wieńczy warszawską Triadę Biegową „Zabiegaj o pamięć”. Zaczyna się ona wspomnieniem Konstytucji 3 maja, aktu obywatelskiego, który wyprzedzał swoją epokę. W przeddzień Powstania Warszawskiego wspominamy tragiczną walkę przeszłych pokoleń. A na koniec możemy cieszyć się z wolności i niepodległości

– Jesteśmy niezwykle dumni, że w tak radosny sposób i naprawdę licznie możemy uczcić to wyjątkowe święto. Po raz kolejny spotkamy się 11 listopada o godzinie 11.11. Biegacze wyruszą w biało-czerwonych koszulkach i utworzą tętniącą życiem flagę Polski, która oprócz zachwycającej prezencji, jest także symboliczna i wymowna – mówi Magda Skrocka, dyrektor 33. Biegu Niepodległości. – W zeszłym roku udało nam się zgromadzić na trasie aż 10 tysięcy uczestników. Tegoroczne obserwacje pozwalają sądzić, że moda na bieganie wróciła na dobre i Polacy coraz liczniej podejmują aktywność.

W 2022 r. do mety dotarło 9,1 tys. osób – i był to największy bieg w Polsce po pandemii koronawirusa. Jednak w 2019 r., w ostatniej edycji przed pandemią, w zawodach startowało aż 17,7 tys. biegaczek i biegaczy.

Bieg Niepodległości 2022
Bieg Niepodległości 2022

Kto pierwszy, ten ma lepszą cenę

Opłata startowa dla tysiąca pierwszych osób zapisujących się na bieg główny wynosi 70 PLN. Każdy uczestnik ma możliwość dodania do swojego pakietu koszulki technicznej w kwocie 39 PLN. Wzory koszulek zostaną opublikowane na stronie internetowej biegu już niebawem.

Bieg drugi rok wspólnie organizują Stołeczne Centrum Sportu Aktywna Warszawa oraz Fundacja „Maraton Warszawski”. Fundacja organizuje flagowe biegi w stolicy – m.in. Maraton Warszawski i Półmaraton Warszawski. W tym roku obchodzi 20-lecie powstania.

Zapisy na Bieg Niepodległości odbywają się na stronie internetowej.

Więcej informacji na stronie Biegu Niepodległości.

Urząd m. st. Warszawy