Strona główna AKTUALNOŚCI Mieszkańcy sami uchwalą prawo

Mieszkańcy sami uchwalą prawo

0
Mieszkańcy sami uchwalą prawo
fot. materiały prasowe

 „Zbadamy potrzeby, przygotujemy wniosek, pomożemy zbierać podpisy i przypilnujemy uchwalenia prawa” – zapowiada Stowarzyszenie Wola Zmian.

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

Stowarzyszenie chce przeprowadzić pierwszą obywatelską inicjatywę uchwałodawczą na Woli. – Wszystko po to, by pokazać mieszkańcom, że mają realny wpływ na funkcjonowanie ich najbliższego sąsiedztwa – mówi Aneta Skubida, wiceprzewodnicząca stowarzyszenia. Dzielnicowa obywatelska inicjatywa uchwałodawcza – pomysł Stowarzyszenia Wola Zmian – została uznana za 12. wniosek w rankingu zakwalifikowanych do otrzymania funduszy w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. – To dla nas wielka nagroda za cztery lata pracy na rzecz mieszkańców dzielnicy – cieszy się Aneta Skubida.

Projekt przewiduje trzy etapy realizacji inicjatywy. Najpierw przeprowadzona zostanie analiza potrzeb mieszkańców. – Do tego posłużą ankiety realizowane wśród mieszkańców dzielnicy oraz portal, na którym mieszkańcy będą mogli zgłaszać swoje pomysły na uchwałę – tłumaczy Kamil Jurczewski, koordynator projektu Uchwalmy To!.

Ankiety będą przeprowadzane w styczniu i lutym przez członków Stowarzyszenia Wola Zmian oraz wolontariuszy. Zapewnią dotarcie do osób, które nie mają styczności z naszym portalem.

– Myślimy tu zwłaszcza o osobach, które nie korzystają z Internetu, w tym o osobach starszych. Planujemy przede wszystkim odwiedzać respondentów w ich miejscach zamieszkania, czyli stosując tzw. technikę door-to-door – tłumaczy Aneta Skubida. – Chcemy też nawiązać współpracę ze spółdzielniami i wspólnotami mieszkaniowymi, z działającymi przy nich klubami seniorów (np. przy Spółdzielni Koło), parafiami czy zakładami opieki zdrowotnej – dodaje.

Spośród zgłoszonych propozycji wybrany zostanie najbardziej popularny pomysł. Uruchomiona zostanie dla niego procedura obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej.

– W idealnych warunkach propozycja powinna być neutralna. Nie zależy nam na politycznej jatce, ale na tym by zaangażować mieszkańców, a jednocześnie pokazać, że z małą pomocą są w stanie sami decydować o swoim najbliższym otoczeniu – zaznacza Skubida.

Następnie stowarzyszenie przygotuje projekt uchwały i zaangażuje swoich członków do zbierania pod nim podpisów. To zaś nie jest takie trudne. Wymagana liczba podpisów, by uchwała została przyjęta pod głosowanie rady dzielnicy, to 1,7 tys. – Zgodnie ze statutem miasta stołecznego Warszawy potrzeba poparcia 1,5 proc. ogólnej liczby mieszkańców posiadających czynne prawo wyborcze – zaznacza Kamil Jurczewski, prawnik, koordynator projektu. Zbieraniem podpisów zajmą się członkowie stowarzyszenia oraz wolontariusze współpracujący ze stowarzyszeniem Wola Zmian.

Celem projektu „Uchwalmy to” jest zasypanie luki prawnej, która istnieje obecnie oraz przeprowadzenie pierwszej lokalnej obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej na szczeblu dzielnicowym. W ten sposób przetrzemy szlak i wypracujemy zestaw dobrych praktyk dla kolejnych inicjatyw. Liczymy, że na początku to narzędzie będzie funkcjonowało w Warszawie i Rzeszowie, ale niedługo potem stanie się popularne także w innych miastach i miejscowościach. – Mamy nadzieję, że dzięki współpracy z rzeszowskim stowarzyszeniem Horyzont, uda nam się spopularyzować inicjatywę i zaaktywizować mieszkańców nie tylko naszej dzielnicy – mówią działacze stowarzyszenia.