Strona główna KULTURA 1 sierpnia 1944 roku.

1 sierpnia 1944 roku.

Powstanie Warszawskie na Woli-Barykada u zbiegu ulic Karolkowej i Żytniej Fot. Stefan Bałuk ps. Starba
Powstanie Warszawskie na Woli-Barykada u zbiegu ulic Karolkowej i Żytniej Fot. Stefan Bałuk ps. Starba

„To był normalny dzień , piękny, słoneczny, zbliżała się godzina siedemnasta.
Jakiś dziwny ruch był na podwórku, coś niepokojącego się działo. Ja z ciekawości wybiegłem na ulicę i zobaczyłem kilku młodych ludzi w letnich płaszczach, a pod płaszczami zobaczyłem lufy karabinów. Wiedziałem, że coś niedobrego będzie się działo. Kiedy wybiła godzina siedemnasta, zawyły syreny i wówczas ci młodzi ludzie założyli na rękawy biało-czerwone opaski AK”.

Wspomnienie Pana Czesława Adamusika, zapisane w książce „Warszawa Zapamiętana”, wyd. „Dom spotkań z historią”.

Jak wyglądał rozkład sił niemieckich przed rozpoczęciem walk na terenie Woli?

Jak w wielu poprzednich momentach historii w pierwszych dniach powstania decydującą rolę odegrała Wola, była pierwszą dzielnicą Warszawy, na którą skierował się główny napór Niemców. W ogrodach Ulrycha pomiędzy ulicami Księcia Janusza i Górczewską zakwaterowały czołgi dywizji „Hermann Göring”. Pozostałe jednostki zostały ulokowane w rejonie Bemowa, Boernerowa i Gorców. Począwszy od 29 lipca z zachodu na wschód Alejami Jerozolimskimi i przez most Poniatowskiego ciężkie czołgi niemieckie przemieszczały się na Pragę a potem w kierunku Wołomina. Część niemieckich maszyn pozostała w ogrodach Ulricha.

Zakłady Ogrodnicze C. Ulrich  Graf. sppw1944.org
Zakłady Ogrodnicze C. Ulrich Graf. sppw1944.org

Pobyt niemieckich sił pancernych w Ulrichowie miał tragiczne skutki dla wolskich powstańców. W ogrodach Ulricha gromadzono w konspiracyjnych magazynach broń dla I i III rejonu obwodu AK „Wola”. W zaistniałej sytuacji znajdujące się tam konspiracyjne kryjówki broni zostały zablokowane i w godzinie „W” półtora tysiąca żołnierzy AK pozostało bez broni. Historycy oceniają ten fakt jako jedną z przyczyn niepowodzenia akcji powstańczej na Woli.

Struktura organizacyjna III obwodu AK – Wola

W strukturze organizacyjnej AK XX Okręgu Warszawa-Miasto, dzielnica Wola stanowiła obwód III. Obszar Obwodu dzielił się na 3 Rejony: I zewnętrzny graniczący z Ochotą, II wewnętrzny obejmujący centrum dzielnicy i III zewnętrzny graniczący z Żoliborzem. 

Podział obwodu III. 
 - Trzy rejony operacyjne Graf. Podział obwodu III. 
 - Trzy rejony operacyjne Graf. www.sppw1944.org
Podział obwodu III.
– Trzy rejony operacyjne Graf. www.sppw1944.org

 

          Rejon I obejmował południowa część dzielnicy od Odolan po Czyste. Siły rejonu stanowiły ok. 700 żołnierzy w 13 plutonach w miarę dobrze uzbrojonych. Na stanie znajdowało się 11 rkm, 80 kb, 12 pm i 150 pw.

          Rejon II przylegał od południa do rejonu I i ciągnął się wąskim pasmem od Jelonek wzdłuż ul. Górczewskiej przez południową część Ulrychowa, potem rozszerzał się na cały Młynów. W skład rejonu wchodziły cztery zgrupowania: por. „Wita” w sile 3 plutonów, por. „Ostoi” w sile 2 plutonów, por. „Żara: w sile 3 plutonów i por. „Gromady” w sile 3 plutonów. Łączne siły rejonu wynosiły ok. 700 żołnierzy uzbrojonych w 5 rkm, 52 kb, 7 pm i 160 pw.

          Rejon III zajmował północno-zachodnią część dzielnicy m.in. Górce, częściowo Ulrychów i Koło. Siły rejonu miały po mobilizacji i koncentracji liczyć ok. 1.000 żołnierzy w 23 plutonach. Uzbrojenie było bardzo słabe, zaledwie 4 pm i trochę granatów. Etatowe uzbrojenie miało być otrzymane z magazynów po zakończeniu mobilizacji.

          Łączne siły Obwodu wynosiły ok. 2.600 powstańców uzbrojonych w 2 ckm, 16 rkm, 132 kb, 23 pm, 310 pw i ok. 1.000 granatów.

 Dodatkowo we wschodniej części dzielnicy wzdłuż ulicy Okopowej wyznaczono rejony koncentracji oddziałów Kedywu Komendy Głównej AK wchodzących w skład zgrupowania „Radosław”.

Strona niemiecka dysponowała na Woli siłą 4.000 żołnierzy:                        czołgistów i grenadierów pancernych dywizji „Herman Göring”, lotników z lotniska na Boernerowie, żołnierzy Wehrmachtu i SS wspieranych przez formacje ochrony kolei „Bahnschutz” i straży fabrycznej „Werkschutz”. Niemcy byli doskonale uzbrojeni, wspierani przez czołgi i artylerię.

Na dodatek późno wydane rozkazy spowodowały, że mobilizacja powstańców na Woli przebiegała niedobrze. Niemieckie jednostki operacyjne rozlokowane w rejonie Bemowa, Boernerowa, Gorców i Ulrychowa, przemieszczające się na front wschodni, zablokowały drogi komunikacyjne a zwłaszcza magazyny broni rejonu I rozmieszczone o ogrodach Ulrycha*

*Tekst ze strony – www.sppw1944.org

Kilka archiwalnych fotografii z pierwszych dni walk na Woli.

Żołnierze z oddziału por. Zdzisława Zołocińskiego „Piotra” z Batalionu „Czata 49” przy ulicy Wolskiej / Karolkowej, 4 sierpnia 1944 rok. Widok na wejście Kina Roxy
Wolska 14 w kierunku rogatek Wolskich. 

 

Kino "Roxy" Wolska 14  Fot. M.P.W.
Kino „Roxy” Wolska 14 Fot. M.P.W.

Żołnierze kompanii „Zemsta” batalionu „Pięść” niosą trumnę ppor. Tadeusza Towarnickiego „Naprawy” podczas pogrzebu na Woli. „Naprawa” poległ 1 sierpnia podczas ataku na budynek Niemieckiej żandarmerii na ulicy Karolkowej. Trumnę niosą pd lewej: ppor. Kazimierz Barszczewicz „Henryk” i ppor. „Ryś”. Po lewej w głębi idzie ppor. Jan Kowalczyk ps. „Kieł”, z lornetką po prawej Eugeniusz Kuźwa ps. „Hipek” dowódca 169 plutonu batalionu „Kiliński”.

Żołnierze kompanii "Zemsta" batalionu "Pięść"  Fot. M.P.W.
Żołnierze kompanii „Zemsta” batalionu „Pięść” Fot. M.P.W.

 Pogrzeb ppor. „Naprawy” – baon „Pięść”. Po śmierci ppor. „Naprawy”, Leona Bąka ps. „Doktur” i Jerzego Szaniawskiego ps. „Słoń”, kompania „993/W”, 2 VIII 1944 przybrała nazwę „Zemsta”, a Batalion Specjalny otrzymał nazwę „Pięść”.
Zdjęcia z archiwum Muzeum Powstania Warszawskiego.

Pogrzeb ppor. "Naprawy" - baon "Pięść"  Fot. M.P.W.
Pogrzeb ppor. „Naprawy” – baon „Pięść” Fot. M.P.W.