Strona główna AKTUALNOŚCI Warszawski hołd dla ofiar sowieckiej agresji. Dzień Sybiraka

Warszawski hołd dla ofiar sowieckiej agresji. Dzień Sybiraka

Uroczystości 17 września Fot. R. Motyl UM Warszawa
Uroczystości 17 września Fot. R. Motyl UM Warszawa

17 września 1939 r. Związek Sowiecki zbrojnie zaatakował Polskę. W ten sposób Stalin wywiązał się z tajnego porozumienia z Hitlerem – paktu Ribbentrop-Mołotow, który przewidywał wspólną agresję na Rzeczpospolitą, zajęcie i podział jej terytorium oraz likwidację państwa polskiego. Władze Warszawy, organizacje kombatanckie oraz mieszkańcy stolicy upamiętnili w niedzielę 84. rocznicę tych wydarzeń.

Rozpoczęta 17 września 1939 r. okupacja sowiecka w niedługim czasie doprowadziła do ludobójstwa w Katyniu i masowych wywózek Polaków na wschód. Tysiące z deportowanych zginęły – z zimna i głodu – podczas transportu oraz w łagrach.

– Spotykamy się dziś tutaj, żeby uczcić ofiary zbrodniczej polityki rosyjskiej w XX. wieku. Zebraliśmy się przy tym wstrząsającym pomniku Poległych i Pomordowanych na Wschodzie, który przedstawia wiele krzyży i symboli religijnych. Ile krzyży jest na tym wagonie, a ile powinno być? Powinno być półtora miliona, bo tylu Polaków zostało deportowanych na Syberię i do Kazachstanu podczas II wojny światowej – mówiła wiceprezydentka Warszawy Aldona Machnowska-Góra podczas oficjalnych uroczystości na Muranowie.

– W wolnej Polsce, po 1989. roku, mogliśmy ustawić ten poruszający pomnik, mogliśmy i możemy mówić o tym miejscu, nazywać go tą przejmującą nazwą – Skwerem Matki Sybiraczki. Przez te wszystkie ostatnie lata mieliśmy nadzieję, że pamiętamy o tych bolesnych chwilach i odkrywamy białe karty pamięci, że świat będzie dzięki temu inny, lepszy, przyjazny i mądrzejszy – dodała Aldona Machnowska-Góra.

Uroczystości 17 września  Fot. R. Motyl UM Warszawa
Uroczystości 17 września Fot. R. Motyl UM Warszawa

Wieńce i Hymn Sybiraków

O tragicznym losie deportowanych mówił również Stanisław Sikorski – prezes warszawskiego oddziału Związku Sybiraków, a kombatantka Wanda Traczyk-Stawska wyraziła wdzięczność dla generała Władysława Andersa – za zapewnienie nauki polskim dzieciom i młodzieży na Wschodzie.

– Oddajemy dziś hołd poległym i pomordowanym oficerom i żołnierzom wojska polskiego, policji państwowej, ale również młodzieży, członkom przysposobienia wojskowego, harcerkom i harcerzom, którzy padli ofiarą sowieckiej agresji. Jesteśmy tu by nisko pokłonić się i oddać hołd tym Polakom, którzy zaginęli na tej złej ziemi, którzy zostali wyrwani bestialsko ze swoich domostw i zostali deportowani w głąb Rosji; którzy zmarli z mrozu, wycieńczenia, głodu. Przewożeni w bydlęcych wagonach deportacyjnych, na stepie, w tajdze, w kołchozach, kopalniach – wszędzie tam, gdzie sowieckie decyzje zostały zrealizowane, aby deportować obywateli Rzeczypospolitej – mówił generał Leon Komornicki – prezes Fundacji Poległym i Pomordowanym na Wschodzie.

Podczas niedzielnych uroczystości przed Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie zmówiona została wspólna modlitwa międzyreligijna, złożono wieńce oraz wspólnie odśpiewano Hymn Sybiraków.

Uroczystości 17 września  Fot. R. Motyl UM Warszawa
Uroczystości 17 września Fot. R. Motyl UM Warszawa

Zgromadzenia publiczne

Kolejne zgromadzenie publiczne związane z upamiętnieniem rocznicy agresji sowieckiej na Polskę odbędzie się w poniedziałek, 18 września, w godzinach 11:45-13:15 – na skwerze Matki Sybiraczki.

Jeśli policja zdecyduje się zamknąć dla ruchu ulicę Muranowską to autobusy linii 116 i 518 będą kursować trasami zmienionymi, podobnie jak dzień wcześniej.

Komunikaty dotyczące tras pojazdów Warszawskiego Transportu Publicznego dostępne są na stronie: wtp.waw.pl

Urząd m. st. Warszawy