W Warszawie rośnie około 9 mln drzew. I stale ich przybywa. Tylko w tej kadencji w stolicy posadzono ponad 600 tys. nowych drzew. Dzisiaj zarówno te nowe, jak i te, które zapuściły tu korzenie wiele lat temu – mają swoje święto.
10 października obchodzony jest Światowy Dzień Drzewa. To rośliny, których rola jest nie do przecenienia – oczyszczają powietrze, obniżają temperaturę powietrza podczas upałów, chłoną wodę z opadów, relaksują. Dlatego Warszawa troszczy się o nie każdego dnia – chroni te, które rosną w mieście od dawna i sadzi nowe.
Sadzimy nowe drzewa
Liczba drzew w Warszawie rośnie z roku na rok. Tylko w tej kadencji przybyło ponad 600 tys. nowych, a jeszcze tej jesieni miejscy leśnicy i ogrodnicy planują posadzić około 30 tys. kolejnych. Również dzisiaj 10 nowych drzew pojawiło się w Parku Świętokrzyskim w ramach drugiej odsłony akcji „Zapuść korzenie w sercu miasta” organizowanej przez Pałac Kultury i Nauki. W tym roku pod Pałacem posadzono klony polne – drzewa rodzimego gatunku, które charakteryzują się odpornością na suszę oraz zanieczyszczenia powietrza i gleby. Jeden z posadzonych dzisiaj klonów upamiętnia Jacka Kuronia.
– Warszawa już teraz ma jedną z największych powierzchni terenów zielonych, służących odpoczynkowi i rekreacji. Ale zieleni nigdy za wiele. Powinniśmy mieć jej jak najwięcej. Dzisiejsza akcja wpisuje się w naszą ogólnomiejską politykę zielonej Warszawy. Ma też wymiar bardziej symboliczny. Posadzone drzewa będą trwale związane z tkanką miejską i będą służyły nie tylko nam, ale też nowym pokoleniom – mówił Tomasz Bratek, wiceprezydent m.st. Warszawy biorący udział w dzisiejszym wydarzeniu.
O tym, gdzie powinny pojawić się nowe drzewa, decydują też mieszkańcy. Swój pomysł na lokalizację można zgłosić np. w mobilnej aplikacji Warszawa 19115, w zakładce „Posadź drzewo”, a także na stronie internetowej Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115 oraz telefonicznie. Wiele nowych drzew pojawia się w mieście także w ramach realizacji projektów w budżetu obywatelskiego.
Dbamy o drzewa, które rosną w stolicy od lat
Aby chronić stołeczną zieleń, Warszawa wprowadziła jasne zasady jej utrzymania i pielęgnacji. To m.in. jednolite zasady przeglądów i analiz dendrologicznych oraz zasady postępowania z zielenią podczas inwestycji.
Szczególną opieką stolica otacza pomniki przyrody. Mogą to być pojedyncze drzewa – jak dąb szypułkowy Mieszko I, uznawany za najstarsze drzewo na Mazowszu, czy słynna sosna falenicka. Mogą to być również grupy czy aleje drzew – jak aleja złożona z ponad 1000 lip rosnących wzdłuż ul. Żwirki i Wigury. Obecnie w Warszawie znajduje się 2275 drzew, które są chronione w formie 437 pomników przyrody. Każde z nich traktowane jest indywidualnie – gruntownie badany jest stan jego zdrowia, prowadzone są prace pielęgnacyjne i zabezpieczające.
Wybieramy najciekawsze drzewo w stolicy
7 października rozpoczęło się głosowanie w pierwszej edycji plebiscytu na Warszawskie Drzewo Roku. Tytuł przypadnie roślinie, która wyróżni się nie tylko cechami gatunkowymi, ale również historią. Mieszkańcy stolicy mogą oddać głos na wybranego kandydata poprzez specjalny formularz zamieszczony na stronie zzw.waw.pl/drzeworoku. O zwycięstwo walczy 13 drzew. Wygrany zostanie ogłoszony w listopadzie.
Więcej o tym, jak Warszawa dba o drzewa i zieleń: um.warszawa.pl/100-projektow
Źródło: Urząd m. st. Warszawy