Strona główna AKTUALNOŚCI Partycypacyjne nowości

Partycypacyjne nowości

Chociaż większość projektów złożonych w tegorocznej edycji budżetu partycypacyjnego dotyczy codziennych spraw (utwardzenie żwirem placu, budowa altanki śmietnikowej czy modernizacja boiska szkolnego), nieszablonowych propozycji nie brakuje.
Wśród ciekawych pomysłów wymienić trzeba budowę ronda na zbiegu ulic Żelaznej i Nowolipie. „Wykonanie niewielkiego ronda przy wykorzystaniu kostki bitumicznej i asfaltu lub jedynie asfaltu, tak, aby rondo nie było zbyt wielkie i nie wiązało się ze specjalnym rozszerzeniem ulicy, a tylko miało na celu umożliwienie płynnego włączania się do ruchu z każdej strony drogi. Rondo mogłoby również być po prostu namalowane na asfalcie” – proponują pomysłodawcy.

Zaproponowano też nasadzenie roślin przyciągających motyle i zamontowanie domków dla motyli z poidełkiem. Miałyby one się znaleźć obok Ośrodka Interwencji Kryzysowej przy ul. Obozowej, przy skrzyżowaniu ul. Obozowej z ul. Ożarowską i w parku Moczydło.

Ideą kolejnego projektu jest umieszczenie na Woli stu tablic na stulecie przyłączenia Woli do Warszawy. Współrealizatorem projektu miałoby być Towarzystwo Przyjaciół Woli, które przygotuje teksty tablic i wskaże miejsca, których będą one dotyczyły. Cena jednej tablicy to nie więcej niż 1 tys. zł.

Kolejna osoba chce połączyć dwa parki. Zaproponowała zaprojektowanie i wyznaczenie przejścia dla pieszych pomiędzy parkiem Szymańskiego a parkiem Sowińskiego, na wysokości głównych alei tych parków na osi wschód-zachód. To – jak uzasadnia – „naturalne połączenie głównych alei obu parków, tym samym naturalne połączenie rekreacyjnej przestrzeni tych parków i poprawa komfortu i bezpieczeństwa pieszych podczas przechodzenia pomiędzy nimi”.

Powstać może również wybieg zamknięty dla psów i miejsce spotkań ich właścicieli u zbiegu ulic Księcia Janusza, Obozowej i Obrońców Grodna. Ma być on wyposażony w sprzęt do psich zabaw (ścieżka zręcznościowa dla psów), tor przeszkód, dyspenser na torebki i kosz na psie odchody. Stanąć miałaby tam też wiata dla właścicieli z ławeczką.

Na uznanie mieszkańców czeka też projekt mający na celu zapobieganie bezdomności zwierząt poprzez sterylizacje kotów i psów w okresie wzmożonej prokreacji, czyli wiosną i jesienią. Zabiegi miałyby być realizowane w ośrodku z 50 miejscami dla kotów. Koty wolno żyjące będą przetrzymywane po operacji od dwóch do siedmiu dni w ośrodku.

Jeden z ciekawszych projektów dotyczy zagospodarowania dachu kotłowni pomiędzy budynkami przy ul. Górczewskiej 13. „Bezużyteczny skrawek terenu zmienimy w przestrzeń kultury i relaksu dostępną dla mieszkańców. Program zakłada stworzenie ogrodu zimowego, placu zabaw z grami kreatywnymi, zajęcia jogi, kręgli i łucznictwa, tańca towarzyskiego i teatru cieni, a w czasie wakacji kino pod chmurką” – zapowiadają wnioskodawcy.

W ramach budżetu partycypacyjnego w przyszłym roku na Woli może też powstać studio nagrań. Ma ono umożliwiać rejestrowanie dźwięku laureatom konkursów wokalnych i instrumentalnych naszej dzielnicy oraz uczestnikom studia piosenki i studia instrumentalnego ZWPEK. Studio byłoby otwarte na potrzeby artystyczne dzielnicy.

W kolejce czeka też aranżacja miejsca relaksu i spotkań w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 25 przy ul. Żytniej 64. „Chcemy stworzyć oryginalną i przyjazną przestrzeń dla odwiedzających nas nastolatków, a także miejsce na spotkania Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki” – zapowiadają wnioskodawcy.

Większość tych projektów czeka na wstępną weryfikację. Te, które ją przejdą, zostaną poddane pod dyskusję mieszkańców. W ich wyniku będzie można łączyć lub modyfikować projekty. Dyskusje potrwają od 27 lutego do 22 marca.

Liczba projektów poddanych w danym obszarze pod głosowanie nie może przekraczać 50. Jeżeli projektów będzie więcej, odbędzie się preselekcja, czyli spotkania, na których autorzy wszystkich projektów w wyniku głosowania wybiorą 50 ich zdaniem najlepszych projektów w obszarze. Spotkania preselekcyjne będą trwały od 23 marca do 1 kwietnia. Weryfikacja szczegółowa projektów potrwa do 22 maja. Jeżeli projekt będzie zawierał braki lub błędy, pracownicy urzędu skontaktują się z autorem w celu uzgodnienia poprawek. Urzędnicy sprawdzą również, czy proponowany kosztorys jest prawidłowy.

W pierwszej połowie czerwca autorzy będą promować swoje projekty w trakcie wydarzeń dzielnicowych. Głosowanie na projekty trwać będzie od 16 do 26 czerwca.

Autor: AL