Spacer pt. „Czyste Odolany” zacznie się w niedzielę 19 lutego o godz. 13 przy ul. Tunelowej 6 (północny pawilon dworca Warszawa Zachodnia).
Będzie to spacer po dwóch historycznych wsiach, podczas którego uczestnicy prześledzą zachodzące w nich w przeszłości i obecnie zmiany. Pierwsza z nich to Czyste, która jeszcze w XIX wieku będąca pełna zieleni, sadów, sadzawek i ogrodów rozrywkowych, stała się jednym z najbrudniejszych rejonów Warszawy. Powietrze tutaj było ciężkie od dymu z kominów, a dominującym dźwiękiem był gwizd lokomotyw i ciężki stukot maszyn z pobliskich fabryk.
Druga to pełne kontrastu Odolany, gdzie księżycowy krajobraz bocznic i ramp towarowych sąsiaduje z nowoczesną dzielnicą mieszkaniowo-biurową. Surrealizmu tej części Warszawy dodają stalowe konstrukcje będące pamiątką po I Biennale Rzeźby w Metalu z 1968 roku. Tutaj można też spotkać buddyjskich mnichów tworzących murale w Galerii Tybetańskiej przy Rondzie Tybetu.
„Podczas spaceru odwiedzimy „Warszawskie Koloseum”, pozostałości największej fabryki przedwojennej Warszawy „Lilpop, Rau i Loewenstein” oraz relikty zapomnianej kolei Warszawsko-Kaliskiej. Zobaczymy co pozostało z pamiętających czasy carskie elewatorów zbożowych, Miejskiej Piekarni Mechanicznej i Festung Warschau” – zapowiadają przewodnicy.
Gdzie w czasie wolnych elekcji w Rzeczpospolitej szlacheckiej kupowano głosy? Która fabryka polska produkowała opla, buicka i chevroleta? Gdzie tokarz, „który się kulom nie kłaniał”, wytwarzał pistolety VIS? Jak wygląda najszersza w Warszawie brukowana ulica? Gdzie znajdowała się zapomniana elektrownia wolska? Dlaczego Konzentrationslager Warschau ciągle wzbudza kontrowersje? – odpowiedzi na pytania padną na spacerze.
Przybliżona trasa: Tunelowa, Prądzyńskiego, Prymasa Tysiąclecia, Kasprzaka, Ordona, Armatnia. Przewodnikiem będzie Mariusz Prządak.
Spacery nie są biletowane, ale na zakończenie bardzo mile widziany jest napiwek.