Urodziny Pragi to coroczna impreza zainicjowana kilkanaście lat temu przez praskie organizacje pozarządowe jako zupełnie oddolna inicjatywa. Świętujemy rocznicę nadania Pradze praw miejskich 10 lutego 1648 roku.
W tym roku mija 375 lat od podpisania przez króla Władysława IV formalnego aktu nadania Pradze praw samodzielnego miasta. Świętujemy ten dzień od 9 aż do 21 lutego.
Do szerokiej sieci organizatorów i partnerów Urodzin Pragi przyłączyły się jak co roku praskie organizacje pozarządowe, instytucje, mieszkanki i mieszkańcy dzielnicy.
Zaplanowaliśmy wiele wydarzeń związanych z historią Pragi: spacery, oprowadzania, wykłady, gra miejska, wspólne śpiewanie ulicznych szlagierów i Praskie Randki. Będą też atrakcje specjalne: tańce swingowe, wspólny tort i haftowanie herbu Pragi, Praskie Kalambury. Zarówno dorośli i dzieci znajdą coś dla siebie w postaci twórczych zabaw z pocztówkami pop-up i gwarą praską, będą również konsultacje numerologiczne, a także coś dla psiarzy i kociarzy.
Przypomnimy także historię Urodzin Pragi i osoby, które przez wiele lat tworzyły to święto.
Czekają nas prawie dwa tygodnie wspólnej celebracji, już mamy ponad 40 wydarzeń w kilkudziesięciu punktach dzielnicy. Kulminacja wydarzeń przypadnie na weekend 10-12 lutego.
Szczegóły program wydarzeń będzie na bieżąco aktualizowany na profilu FB Urodziny Pragi i na stronie:
https://urodzinypragi.pl/tegoroczny-program/
“Miło nam jako Muzeum Warszawskiej Pragi być po raz kolejny partnerem tego wyjątkowego, na skalę Warszawy, świętowania. Zapraszam zatem do nas na główne wydarzenie, które odbędzie się 11 lutego, w sobotę o 16:00 pod nazwą “Praskie Kalambury i tort!” – będzie na Państwa czekała rozrywka umysłowa, a później wspólne śpiewanie hymnu i konsumpcja tortu od Cukierni Strzałkowskich.”
– zaprasza Katarzyna Kuzko-Zwierz, kierowniczka Muzeum Warszawskiej Pragi.
“Bardzo się cieszę z powrotu hucznej wersji świętowania Urodzin Pragi. Troszkie nam ten wirus w koronie namnieszał, ale nie dajemy się! Serdecznie zapraszam na warsztaty gwary warszawskiej 10 lutego o 16.00 w Muzeum Warszawskiej Pragi oraz tradycyjnie na koncert naszej kochanej Teściowa Śpiewa 19 lutego, o 19.00 w To się wytnie na Stalowej.” – z uśmiechem poleca Radosław Potrac ze Stowarzyszenia Gwara Warszawska.
“Mam duży sentyment do pierwszych organizowanych przez nas Urodzin Pragi w 2015 roku, kiedy rozdawaliśmy pyzy na Różycu w zamian za złożenie Pradze życzeń. Od tego czasu impreza z roku na rok przybiera rozpędu i miło patrzeć ile osób dobrze Pradze życzy. Moje działania na Pradze są mocno związane z historią komunizmu, w tym z kamienicą przy ul Strzeleckiej 8 dlatego polecam zwiedzanie Izby Pamięci – Strzelecka 8, które odbędzie się 15 lutego o 12.00 i 17.00.” wspomina Anna Datkowska ze Stowarzyszenia Kolekcjonerzy Czasu.
Organizatorzy:
Stowarzyszenie Kolekcjonerzy Czasu, Towarzystwo Przyjaciół Pragi, Stowarzyszenie Gwara
Warszawska, PSM Michałów, Fundacja Zmiana, Stowarzyszenie Na Pradze, Inicjatywa Z Pragą za pan brat, Porozumienie dla Pragi, Muzeum Warszawskiej Pragi.
Partnerzy:
Biblioteka Publiczna im. Księdza Jana Twardowskiego w Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy, Centrum Edukacji i Historii Warszawskiej Straży Pożarnej, Cukiernia Strzałkowscy, CzaCza Kawa&Matcha, Dom Kultury TU Praga, FabLab powered by Orange, Fundacja Hereditas, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie, NASZA Klubokawiarnia
Międzypokoleniowa, Stowarzyszenie Robisz.To, Strzelecka 8 – Izba Pamięci IPN, SKKT Dreptaki, Twojapraga.pl
FANPAGE FACEBOOK: https://www.facebook.com/urodzinypragi2017
WYDARZENIE: https://fb.me/e/3sWI3NsS2 (pełny, aktualny program)
WWW: www.urodzinypragi.pl
Informacja: Martyna Goździuk – Stowarzyszenie Gwara Warszawska