Strona główna WYDARZENIA Chodź na Pragie … Świętujemy 375. Urodziny Pragi!

Chodź na Pragie … Świętujemy 375. Urodziny Pragi!

Urodzinowe serce dla Pragi Fot. Anna Szwałkiewicz
Urodzinowe serce dla Pragi Fot. Anna Szwałkiewicz

Urodziny Pragi to coroczna impreza zainicjowana kilkanaście lat temu przez praskie organizacje pozarządowe jako zupełnie oddolna inicjatywa. Świętujemy rocznicę nadania Pradze praw miejskich 10 lutego 1648 roku.

W tym roku mija 375 lat od podpisania przez króla Władysława IV formalnego aktu nadania Pradze praw samodzielnego miasta. Świętujemy ten dzień od 9do 21 lutego.

Do szerokiej sieci organizatorów i partnerów Urodzin Pragi przyłączyły się jak co roku praskie organizacje pozarządowe, instytucje, mieszkanki i mieszkańcy dzielnicy.

Zaplanowaliśmy wiele wydarzeń związanych z historią Pragi: spacery, oprowadzania, wykłady, gra miejska, wspólne śpiewanie ulicznych szlagierów i Praskie Randki. Będą też atrakcje specjalne: tańce swingowe, wspólny tort i haftowanie herbu Pragi, Praskie Kalambury. Zarówno dorośli i dzieci znajdą coś dla siebie w postaci twórczych zabaw z pocztówkami pop-up i gwarą praską, będą również konsultacje numerologiczne, a także coś dla psiarzy i kociarzy.

Urodziny Pragi   Fot. Anna Szwałkiewicz
Urodziny Pragi Fot. Anna Szwałkiewicz

Przypomnimy także historię Urodzin Pragi i osoby, które przez wiele lat tworzyły to święto.
Czekają nas prawie dwa tygodnie wspólnej celebracji, już mamy ponad 40 wydarzeń w kilkudziesięciu punktach dzielnicy. Kulminacja wydarzeń przypadnie na weekend 10-12 lutego.

Szczegóły program wydarzeń będzie na bieżąco aktualizowany na profilu FB Urodziny Pragi i na stronie:
https://urodzinypragi.pl/tegoroczny-program/ 

“Miło nam jako Muzeum Warszawskiej Pragi być po raz kolejny partnerem tego wyjątkowego, na skalę Warszawy, świętowania. Zapraszam zatem do nas na główne wydarzenie, które odbędzie się 11 lutego, w sobotę o 16:00 pod nazwą “Praskie Kalambury i tort!” – będzie na Państwa czekała rozrywka umysłowa, a później wspólne śpiewanie hymnu i konsumpcja tortu od Cukierni Strzałkowskich.” 
– zaprasza Katarzyna Kuzko-Zwierz, kierowniczka Muzeum Warszawskiej Pragi.

“Bardzo się cieszę z powrotu hucznej wersji świętowania Urodzin Pragi. Troszkie nam ten wirus w koronie namnieszał, ale nie dajemy się! Serdecznie zapraszam na warsztaty gwary warszawskiej 10 lutego o 16.00 w Muzeum Warszawskiej Pragi oraz tradycyjnie na koncert naszej kochanej Teściowa Śpiewa 19 lutego, o 19.00 w To się wytnie na Stalowej.” – z uśmiechem poleca Radosław Potrac ze Stowarzyszenia Gwara Warszawska.

“Mam duży sentyment do pierwszych organizowanych przez nas Urodzin Pragi w 2015 roku, kiedy rozdawaliśmy pyzy na Różycu w zamian za złożenie Pradze życzeń. Od tego czasu impreza z roku na rok przybiera rozpędu i miło patrzeć ile osób dobrze Pradze życzy. Moje działania na Pradze są mocno związane z historią komunizmu, w tym z kamienicą przy ul Strzeleckiej 8 dlatego polecam zwiedzanie Izby Pamięci – Strzelecka 8, które odbędzie się 15 lutego o 12.00 i 17.00.” wspomina Anna Datkowska ze Stowarzyszenia Kolekcjonerzy Czasu.

Urodzinowy tort na Święto Pragi 2018 r. Fot. Anna Szwałkiewicz
Urodzinowy tort na Święto Pragi 2018 r. Fot. Anna Szwałkiewicz

Organizatorzy:
Stowarzyszenie Kolekcjonerzy Czasu, Towarzystwo Przyjaciół Pragi, Stowarzyszenie Gwara
Warszawska, PSM Michałów, Fundacja Zmiana, Stowarzyszenie Na Pradze, Inicjatywa Z Pragą za pan brat, Porozumienie dla Pragi, Muzeum Warszawskiej Pragi.

Partnerzy:
Biblioteka Publiczna im. Księdza Jana Twardowskiego w Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy, Centrum Edukacji i Historii Warszawskiej Straży Pożarnej, Cukiernia Strzałkowscy, CzaCza Kawa&Matcha, Dom Kultury TU Praga, FabLab powered by Orange, Fundacja Hereditas, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie, NASZA Klubokawiarnia
Międzypokoleniowa, Stowarzyszenie Robisz.To, Strzelecka 8 – Izba Pamięci IPN, SKKT Dreptaki, Twojapraga.pl

FANPAGE FACEBOOK: https://www.facebook.com/urodzinypragi2017
WYDARZENIE: https://fb.me/e/3sWI3NsS2 (pełny, aktualny program)
WWW: www.urodzinypragi.pl

Informacja: Martyna Goździuk – Stowarzyszenie Gwara Warszawska