Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od lat gra w Warszawie i dla Warszawy. I w tym roku w całym mieście spotkamy kwestujących na rzecz WOŚP wolontariuszy. Scena, miasteczko i główne studio powstaną na błoniach PGE Narodowego, gdzie również będzie można zobaczyć „Światełko do nieba”.
Na scenie głównej finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wystąpią takie zespoły, jak: Golden Life, Kwiat Jabłoni, Tulia czy Enej, a także Zalewski i LemON. Przygotowania do finału już się rozpoczęły. Na całych błoniach wprowadzony został zakaz parkowania.
Zarówno w sobotę, jak i niedzielę, 27 i 28 stycznia, nie będzie można wjechać w rejon miasteczka WOŚP. Zakazy wjazdu zostaną ustawione zarówno od strony ulicy Zamoyskiego, Sokolej, jak i Wybrzeża Szczecińskiego u zbiegu z Siwca.
Dzięki współpracy Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej z Zarządem Transportu Miejskiego w niedzielę ulicami Pragi-Południe i Pragi-Północ pojadą autobusy specjalnej linii 32A, a ul. Wiatraczną z Kołem połączy linia tramwajowa 32T. Pojazdy obu linii zatrzymają się przy alei Zielenieckiej, dzięki czemu każdy wygodnie dojedzie do miasteczka WOŚP. Przejazd specjalnymi liniami będzie bezpłatny, a w pojazdach pieniądze dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy będą zbierać wolontariuszki i wolontariusze ze sztabu KMKM. Więcej informacji na temat komunikacyjnych atrakcji 32. Finału WOŚP na stronie kmkm.waw.pl.
Gramy i biegamy
Większe ograniczenia w ruchu będą wprowadzone w niedzielę – w czasie 18. Warszawskiego Biegu WOŚP „Policz się z cukrzycą”. Jego uczestnicy wystartują o godzinie 11:40 z serca miasteczka WOŚP, usytuowanego nieopodal stacji PKP Warszawa Stadion. Biegacze do pokonania będą mieli pięciokilometrową trasę poprowadzoną ulicami: Sokolą, Zamoście, przez most Świętokrzyski, Wybrzeżem Szczecińskim, Siwca do mety na błoniach PGE Narodowego.
W związku z biegiem o godzinie 11:00 zamknięte zostaną ulice Sokola i Zamoście (od Zamoyskiego do Wybrzeża Szczecińskiego), Wybrzeże Helskie i Wybrzeże Szczecińskie (od ulicy Okrzei do łącznic z mostem Poniatowskiego), Wybrzeże Kościuszkowskie (od Zajęczej do Tamki), Tamka (od Dobrej do Wybrzeża Kościuszkowskiego), a także most Świętokrzyski. Ruch na tych drogach zostanie wznowiony o godzinie 14:00.
Wieczorem błonia stadionu zapełnią się osobami, które będą chciały uczestniczyć w odpaleniu „Światełka do nieba”. Wracającym do domów polecamy skorzystanie z WTP. Od 19:30 będą jeździły dodatkowe autobusy linii 509: w kierunku Gocławia z przystanku Rondo Waszyngtona 03 i Winnicy z przystanku Rondo Waszyngtona 04. Z pętli Al. Zieleniecka ruszą też dodatkowe tramwaje. Składy linii 7, z przystanku Al. Zieleniecka 11, pojadą w kierunku placu Narutowicza. Dla tramwajów linii 26 jadących w kierunku PKP Wola (Wolska) pierwszym przystankiem będzie Al. Zieleniecka 05.
Więcej informacji na stronie wtp.waw.pl/zmiany
Wylicytuj niezwykłe przedmioty i przeżycia
Władze Warszawy przygotowały specjalne licytacje na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Prezydent Rafał Trzaskowski przekazał głośnik z Sali Kongresowej w Pałacu Kultury i Nauki, który przez lata używano podczas największych i najważniejszych wydarzeń kulturalnych. To nie tylko zabytek z remontowanej właśnie sali, ale prawdziwe dzieło sztuki inżynieryjnej, wyprodukowane przez renomowaną firmę audio Goodmans of England. Aukcja internetowa na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy potrwa do 29 stycznia 2024 r., a zwycięzca aukcji będzie miał możliwość odebrania głośnika osobiście od prezydenta m.st. Warszawy.
Z kolei wiceprezydentka Renata Kaznowska zaprasza na wycieczkę po zakamarkach Pałacu Kultury i Nauki. Dodatkową atrakcją będzie sprawdzenie postępu robót przy modernizacji Sali Kongresowej. Od zeszłego roku trwają tam prace związane z kompleksową modernizacją Sali wraz z zapleczem technicznym, sanitarnym, konferencyjnym i gastronomicznym. Aukcja potrwa do 29 stycznia 2024 r.
Wiceprezydent Tomasz Bratek przekazał na aukcję WOŚP zegarek naręczny, który otrzymał od Przedstawiciela Rady Najwyższej Ukrainy podczas spotkania międzynarodowego w Warszawie. Zegarek to symbol solidarności warszawiaków z narodem ukraińskim, a na jego tarczy znajduje się budynek Rady Najwyższej Ukrainy. Aukcja potrwa do 9 lutego 2024 r.
WOŚP gra dla Warszawy
Dotychczas Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przekazała łącznie do każdego miejskiego szpitala w Warszawie sprzęt medyczny za blisko 24 mln zł.
Trafił on m.in. do oddziałów neonatologicznych, noworodkowych i ginekologiczno-położniczych, w tym również do Warszawskiego Instytutu Zdrowia Kobiet. W dwóch miejskich placówkach, tj. w Centrum Medycznym „Żelazna” Szpitalu Specjalistycznym św. Zofii (oddział wcześniaków i patologii noworodka) oraz Warszawskim Szpitalu Południowym (oddział neonatologii) oddziały noszą imię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Oddziały imienia Fundacji powstają w placówkach wyposażonych w sprzęt WOŚP, ale również zapewniają pacjentom ponadstandardową opiekę medyczną.
Sprzęt medyczny oznakowany charakterystycznym serduszkiem WOŚP znajduje się również na oddziałach pediatrycznych w miejskich szpitalach oraz w Warszawskim Centrum Opieki Medycznej „Kopernik”, gdzie leczone są wyłącznie dzieci i młodzież – tu wsparcie WOŚP obejmuje wyposażenie m.in. oddziałów: pediatrycznego, chirurgii i ortopedii dziecięcej, pracowni radiologicznej i diagnostyki obrazowej, zakładu endoskopii otolaryngologicznej i poradni medycyny szkolnej.
Orkiestra gra dla wszystkich, dlatego sprzęt WOŚP znajduje się również w oddziałach geriatrycznych miejskich szpitali, jak również na wyposażeniu stołecznych domów opieki medycznej dla seniorów. Urządzenia od WOŚP służą też pacjentom oddziałów chirurgicznych i interny oraz są wykorzystywane do ratowania zdrowia i życia w szpitalnych oddziałach ratunkowych w szpitalach Wolskim, Południowym, Bielańskim. W Szpitalu Czerniakowskim sprzęt Fundacji WOŚP służy pacjentom m.in. na oddziałach anestezjologii i intensywnej terapii, stomatologii, otolaryngologii i bloku operacyjnym.
Źródło: Urząd m. st. Warszawy