Kawuska była pierwszą polską firmą podejmującą produkcję wiecznych piór.
Założył ją w Warszawie w 1895 roku Konrad Wasilewski. Nazwa Kawuska powstała od pierwszych liter imienia i nazwiska założyciela, oraz skrótu słowa spółka – KaWuSka.
Początki firmy wpisały się w Wolski adres przy ulicy Płockiej 29. Wejście na rynek z takim wyrobem byłoby bardzo trudne, dlatego początki to produkty nieco lżejszego kalibru, na potrzeby biur i odbiorców indywidualnych. W ofercie znalazły się: pluskiewki, spinacze, zszywki, cyrkle, kałamarze, podstawki do piór i pieczęci, dziurkacze, stalówki do piór maczanych tradycyjnie.
Wysoka jakość produkowanych artykułów oraz ich różnorodny asortyment, połączone z zapotrzebowaniem na dobry wyrób, pozwoliły podwoić w ciągu sześciu lat kapitał zakładowy do ponad 60. tysięcy rubli, przy wzroście zatrudnienia z 20 osób do 200 pracowników.
Unowocześnienie dość skomplikowanego parku maszynowego dało kapitalne możliwości do zwiększenia tempa rozwoju. Rok później firma zatrudniała już 250 osób, a kapitał zakładowy zwiększył się o 15.000 rubli, czyli wynosił 75.000. Roczny obrót firmy Konrada Wasilewskiego wyniósł 150.000 rubli.
Osiągnięcie tak wysokiego poziomu pozwoliło nie tylko na pokrycie zapotrzebowań rynku krajowego, to kapitalnie przełożyło się na dynamiczny eksport, głównie na kierunki wschodnie.
Społeczeństwo rosyjskie piszące piórami było na tyle zamożne, że mogło kupować pióra na zachodzie europy, bo kto bogatemu zabroni. Jednak wysoka jakość wyrobów Kawuski zadecydowała, że to właśnie przed nią otworzył się ogromny, wschodni rynek zbytu.
Pióra sprzedawane były na terenie całej Rosji, w tak dużych miastach jak: Moskwa, Kijów, Władywostok, Odessa. Świadczyło to o stale rosnącym prestiżu właściciela i jego wyśmienitych produktów.
O bardzo wysokiej jakości piór Kawuska świadczył fakt, że firma na wszystkie swoje wyroby dawała aż 25 lat bezwzględnej gwarancji.
Najbardziej skomplikowaną i pracochłonną była produkcja stalówek. Zwiększenie precyzji wykonania uzyskano dzięki inwestycjom w coraz lepsze, najnowocześniejsze urządzenia produkcyjne. Jednak końcowe wykończenie należało do wysoko wykwalifikowanych rzemieślników.
Każda stalówka po wykonaniu była poddawana testom.
W 1927 roku firma Kawuska wypuściła pakiet 10 tysięcy akcji, o wartości 100. złotych każda, co dało niebagatelną kwotę jednego miliona złotych kapitału zakładowego.
Na ulicy Elektoralnej 5 powstało biuro sprzedaży hurtowej, oraz punkt sprzedaży detalicznej.
Firma działała nieprzerwanie do wybuchu II Wojny Światowej.
W ostatnim okresie w bogatym asortymencie produkowanych wiecznych piór znajdowały się cztery główne rodzaje :
- Kawuska
- Kawuska-Cristal
- Eternum
- Eternum-Jubileuszowe
Wszystkie rodzaje miały modele różniące się indywidualnym kształtem, oraz charakterystycznymi i rozpoznawalnymi kolorami. Były więc pióra wzorzyste, gładkie i perliste, a ich idealnie gładka powierzchnia dawała znamienity odblask.
Niektóre rodzaje posiadały aż do 10 modeli. Pełne bogactwo, oferta szyta na miarę ambicji firmy.
Pióra rodzajów Kawuska i Kawuska-Cristal posiadały wyjątkową stalówkę, wykonaną z 14. karatowego złota, o końcówce utwardzonej stopami pierwiastków osmu i irydu – osmiridium.
Wzór Eternum posiadał stalówkę z 14-karatowego złota, z końcówką wykonaną z irydu.
Pióra napełniane były za pomocą przycisku, lub skręcania gumy pokrętłem umieszczonym na końcu korpusu. Najbardziej doskonałym i wygodnym rozwiązaniem były pióra napełniane tłoczkiem.
Pióra dla panów miały około 15,5 cm. długości, damskie nieco mniej, bo około 12,5 cm. Produkowane były również pióra tzw. Combo, w których pióro wieczne w jednej całości posiadało również ołówek.
Pióra przyciskowe po założeniu specjalnych przedłużaczy mogły spełniać rolę piór gabinetowych, tak popularnych na biurkach w domach prywatnych, eleganckich biurach i urzędach.
Produkowane były z dziesięcioma wielkościami stalówek, o różnych grubościach pisanych linii.
Stalówka o grubości K była specjalnie utwardzona i stosowana do tworzenia przebitek. Gdy potrzebne było uzyskanie większej ilości kopii, firma proponowała pióro typu Popular. Miało ono szklaną stalówkę, która pozwalała uzyskać do sześciu kopii.
W 1939 roku najdroższe wieczne pióro firmy Kawuska kosztowało 42 złote, najdroższy ołówek automatyczny kosztował 12 złotych. Zaś najdroższy komplet sprzedawany był w cenie 48 złotych.
To była rozsądna kalkulacja.
Zabudowanie fabryki Konrada Wasilewskiego uległy zniszczeniu w sierpniu 1944 r. Po wojnie zostały rozebrane.