Zbliża się finał 40. edycji konkursu Warszawa w kwiatach. Amatorzy zieleni, eksperci ogrodnictwa i mieszkańcy spotkają się już 27 sierpnia w Multimedialnym Parku Fontann. Podczas wielkiego kwietnego pikniku poznamy najpiękniejsze stołeczne balkony, ogrody i aranżacje. Organizatorzy przygotowali też atrakcje edukacyjne i kulturalne. Letnie popołudnie uświetni występ zespołu Sorry Boys.
40. jubileuszowa edycja konkursu Warszawa w kwiatach dobiega końca. Od wiosny stołeczny Zarząd Zieleni zrealizował kilkadziesiąt warsztatów i wykładów, zarażając setki mieszkańców miłością do zieleni i ogrodnictwa. Najbardziej pewni swojego fachu zgłosili się do plebiscytu na najpiękniejsze stołeczne balkony i ogrody. Z kilkuset zgłoszeń komisja wybrała najlepsze obiekty w 9 kategoriach oraz przyznała 4 nagrody specjalne. Przyszedł czas na finał wydarzenia i poznanie tegorocznych laureatów.
– Piękna i zielona Warszawa to nie tylko efekt pracy kilkudziesięciu miejskich ogrodników. To zasługa każdej pojedynczej osoby, która zazielenia swoje otoczenie i zmienia je na bardziej przyjazne dla sąsiadów i przyrody. Finał Warszawy w kwiatach to święto wszystkich mieszkańców. Zapraszam serdecznie do wspólnej celebracji 40. edycji konkursu, poznania laureatów, do skorzystania z warsztatów, wysłuchania ekspertów oraz dobrej zabawy podczas finałowego koncertu – zachęca Magdalena Młochowska, dyrektorka koordynatorka ds. zielonej Warszawy.
Warszawa w kwiatach to największa akcja wspólnego upiększania miasta z przedwojenną historią. Warszawa jest jedyną europejską stolicą, która prowadzi taki plebiscyt
od kilkudziesięciu lat. Stołeczne ukwiecenia zachwycają i inspirują zarówno inne samorządy, jak i samych mieszkańców, którzy wprowadzają różnorodne, wielogatunkowe rabaty na swoje podwórka.
– Pomysłodawcą idei zazieleniania miasta przez mieszkańców oraz konkursu na najpiękniejsze ukwiecenia był jeszcze przed wojną prezydent Stefan Starzyński. W tym roku oprócz jubileuszu Warszawy w kwiatach świętujemy także 60. rocznicę założenia Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, które po wojnie reaktywowało plebiscyt. Jako radni m.st. Warszawy zadecydowaliśmy także, że rok 2023 będzie rokiem Stefana Starzyńskiego, dlatego tegoroczna edycja jest potrójnie wyjątkowa. Wszystkich, których interesuje historia tej pięknej inicjatywy, zapraszam na mój wykład podczas finałowego pikniku – mówi Beata Michalec, członkini Towarzystwa Przyjaciół Warszawy i przewodnicząca jury konkursowego.
Kwietny finał w Multimedialnym Parku Fontann
W tegorocznej edycji konkursu spłynęło ponad 250 zgłoszeń. Ogłoszenie wyników odbędzie się w niedzielę, 27 sierpnia na Skwerze 1 Dywizji Pancernej WP (przy Multimedialnym Parku Fontann). Wyniki zostaną także opublikowane na stronie konkursu oraz na profilu Warszawa w kwiatach.
Podczas wyjątkowego święta kwiatów zaplanowano wiele atrakcji związanych z ogrodnictwem i pięknem roślin. W programie m.in. warsztaty dla całej rodziny, porady ogrodnicze, wykłady ekspertów oraz koncert zespołu Sorry Boys. Zaprezentowana zostanie także nowa warszawska róża wyhodowana i nazwana na cześć prezydenta Starzyńskiego.
Szczegółowy program finału 40. konkursu Warszawa w kwiatach:
Duża scena
12:00 Oficjalne otwarcie pikniku 40. edycji konkursu Warszawa w kwiatach
12:20 – 13:00 Wykład Beaty Michalec, radnej m.st. Warszawy | Warszawa w kwiatach za czasów Stefana Starzyńskiego
13:15 – 13:45 Wykład Noela Kingsbury, Garden Masterclass Polska | Piękne i niezawodne. Ulubione rośliny ogrodowe Noela Kingsbury
14:00 – 14:15 Uroczyste nadanie imienia róży 'Prezydent Stefan Starzyński’
14:15 – 16:30 Gala wręczenia nagród laureatom 40. edycji konkursu Warszawa w kwiatach
17:00 – 17:30 Performance grupy Mimello
17:30 – 18:30 Koncert zespołu Sorry Boys
Mała scena
12:15 – 12:45 Wydawnictwo Wytwórnia | Tworzę ogród naturalny – prezentacja książek Noela Kingsbury, Pieta Oudolfa i Katarzyny Bellingham
13:00 – 13:30 Łukasz Rojewski, Rojewski Roses | Zapachy szczęścia – wykład połączony z warsztatem
13:45 – 14:15 Wojciech Januszczyk, Fundacja Krajobrazy | Mity w ogrodach – wykład
Strefa stanowisk partnerskich
12:00 – 18:00 Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego | warsztaty i porady ogrodnicze
12:00 – 18:00 Ogród Botaniczny Polskiej Akademii Nauk w Powsinie | animacje i porady ogrodnicze
12:00 – 18:00 Polskie Towarzystwo Różane | stanowisko zapachowe i porady ekspertów
12:00 – 18:00 Polskie Związek Działkowców, Okręg Mazowiecki | warsztaty florystyczne
12:00 – 18:00 Fundacja Kwietna | warsztaty z lepienia bomb kwietnych
12:00 – 18:00 Wydawnictwo Wytwórnia | prezentacja książek o ogrodach naturalnych
Warsztaty i animacje
12:00 – 18:00 Porady roślinne, plecenie wianków, ebru, stroiki kwietne, obrazy natury, róże z bibuły, tatuaże kwiatowe, kwiatowe origami, ekoSitodruk, łapacze snów, wielka kolorowanka, ścieżka sensoryczna. Dla spragnionych lemoniady kwiatowe i stoisko Warszawskiej Kranówki.
Konkurs organizuje Zarząd Zieleni m.st. Warszawy we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Warszawy.
Partnerami konkursu są: Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego, Ogród Botaniczny PAN w Powsinie, Fundacja Kwietna, Fundacja Krajobrazy, Związek Szkółkarzy Polskich, Garden Masterclass Polska, Rojewski Roses, Polskie Towarzystwo Różane, Wydawnictwo Wytwórnia, Bomby Kwietne, Grupa GMF oraz firma Yope.
Urząd m. st. Warszawy