Strona główna AKTUALNOŚCI Mazowsze dofinansuje remont szkoły 166

Mazowsze dofinansuje remont szkoły 166

0
Szkoła Podstawowa nr 166. Widok od strony ul. Karolkowej. Fot. Michał Pawlik
Szkoła Podstawowa nr 166. Widok od strony ul. Karolkowej. Fot. Michał Pawlik

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego przekaże z budżetu Mazowsza 4 miliony złotych na remont szkoły przy ul. Żytniej 40.

Dziś (29.11.2022 r.), o godz. 14:30 w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego przy ul. Jagiellońskiej 26 (sala na IV piętrze) odbędzie się uroczyste podpisanie umowy na przekazanie 4 mln zł z budżetu Mazowsza, dla Woli, na remont szkoły.

Urząd Marszałkowski:

Mazowsze pomoże w realizacji kosztującego ponad 18 mln zł remoncie szkoły na Woli.

Po modernizacji budynku przy ul. Żytniej 40 będą uczyć się w nim uczniowie dwóch szkół podstawowych – nr 166 oraz 147.

Szkoła Podstawowa nr 166. Widok od strony podwórka za komendą policji przy ul. Żytniej. Fot. Michał Pawlik
Szkoła Podstawowa nr 166. Widok od strony podwórka za komendą policji przy ul. Żytniej. Fot. Michał Pawlik

 

Nieodżałowany Jarosław Zieliński, w swej książce „Realizm socjalistyczny w Warszawie”, w 2009 roku pisał:

Z 1951 roku pochodzi gmach szkoły podstawowej przy ulicy Żytniej 38/40, wzniesiony według projektu Kazimierza Skoczenia. Obecna sytuacja szkoły jest nieco niezrozumiała, fasada bowiem zwraca się ku otoczonemu rosłymi drzewami, miniaturowemu dziedzińczykowi, pierwotnie jednak planowano przed nią przeprowadzenie nowej uliczki, równoległej do ulicy Karolkowej, na którą wychodzą tyły budynku. Budynek ma bardzo wydłużony, idealnie symetryczny rzut. Podcieniowy korpus główny od strony fasady nieznacznie cofnięto w stosunku do skrzydeł bocznych, które tworzą z nim w zasadzie jedną linię wzdłuż planowanej uliczki. Przypomina to sytuację pałacu Sapiehów przy ulicy Zakroczymskiej, notabene zrekonstruowanego także jako budynek przeznaczony dla szkoły. Korpus główny od zaplecza pogłębiono przystawieniem tej samej szerokości i wysokości pawilonu z salą gimnastyczną. Poprzedzają go boiska oskrzydlone po bokach bliźniaczymi budynkami mieszkalnymi, co czyni pozór głębokiego dziedzińca otwartego na Karolkową.

W budynku oskrzydlającym szkołę od strony ulicy Żytniej umieszczono komendę milicji (do dziś są na kratach symbole MO, czego nie należy zmieniać). Dziś mieści się tam Komenda Rejonowa Policji Warszawa IV, obejmująca swym działaniem dzielnicę Wola i Bemowo (dawniej administracyjnie było to osiedle Woli).
Wykaz ulic w kompetencji komendy: [LINK].