Warszawiacy nie zapomnieli w Dzień Wszystkich Świętych o największej polskiej mogile wojennej. Na cmentarzu pochowano 104 105 osób. Niestety znamy nazwiska tylko ponad 3,5 tys. spoczywających tam ludzi.
Pod tymi kamieniami, pod pomnikiem prof. Zemły, pochowano prochy ponad 50000 spalonych przez okupanta ludzi. Większość z Woli.
Dzięki uporowi działań Społecznego Komitetu ds.Cmetarza Powtańców Warszawy, a szczególnie pani Wandy Traczyk-Stawskiej, wojenny cmentarz ma olbrzymią szansę na odzyskanie należnej mu pamięci.
Urząd Wojewódzki już wymienił większość starych kwater na nowe, które wreszcie mają odpowiednie dla nich symbole. Zostało jednak jeszcze wiele do zrobienia. Pozostało 12 kwater w centralnej części i kwatery przy murach oddzielających CPW od parafialnego Cmentarza Wolskiego. Zajmie się nimi Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
Trwają przygotowania do międzynarodowego konkursu na kilka ważnych zmian w obrębie CPW. W części parkowej (Park Powstańców) za ulicą Sowińskiego ma powstać ściana pamięci, na której wreszcie pojawią się nazwiska osób spoczywających na CPW.
Pamiętajmy, że tam, wśród 104105 pochowanych osób, większość to najwięksi bohaterowie Powstania – ludność cywilna.
Więcej na stronie Warszawa.pl.