Przez najbliższe siedem lat Urząd Dzielnicy Wola planuje wybudować… jedną ścieżkę rowerową – wynika z „Programu rozwoju tras rowerowych Warszawy do roku 2020”, który został przedstawiony do konsultacji społecznych.
Ścieżka ma powstać w 2015 r. w ramach projektu „Przebudowa ul. Burakowskiej – droga dla rowerów”. Wykonana jest już dokumentacja projektowa tej inwestycji. Dla porównania: na Bielanach w najbliższym czasie ma powstać pięć ścieżek, na Bielanach do przyszłego roku – sześć, na Ursynowie zaplanowano pięć ścieżek. Gorszy od Woli jest tylko Rembertów, gdzie urząd dzielnicy na najbliższe siedem lat nie zaplanował żadnej trasy rowerowej.
Przy tak wielkich planach naszego urzędu jedyna nadzieja w inwestycjach miejskich. Zarząd Dróg Miejskich w przyszłym roku planuje wybudować ścieżkę w al. Jana Pawła II na odc. od al. Solidarności do ronda ONZ, o do 2015 r. ma być gotowa droga rowerowa na ul. Anielewicza od ul. Okopowej do al. Jana Pawła II. Nie wiadomo jeszcze kiedy powstanie dalszy, śródmiejski ciąg tej drogi – od al Jana Pawła II do skweru Brandta.
Dzięki budowie metra w ciągu najbliższych dwóch lat ścieżka ma powstać na ul. Prostej od ronda Daszyńskiego do ronda ONZ. Na lata 2015-2017 ma być również zbudowana trasa rowerowa na ul. Grzybowskiej od al. Jana Pawła II do ul. Siedmiogrodzkiej.
Szansą dla mieszkańców Woli jest też planowana na przełom 2014 i 2015 r. modernizacja torowiska tramwajowego w ciągu ul. Obozowej na odcinku od ul. Młynarskiej do ul. Księcia Janusza. Na odcinku ul. Księcia Janusza do al. Prymasa Tysiąclecia przewidziano pasy rowerowe poprowadzone w jezdni ul. Obozowej.
Ciekawe propozycje są zawarte w „Programie rozwoju tras rowerowych Warszawy do roku 2020”. Wytypowano tam propozycje korytarzy tras rowerowych, ważnych z punktu widzenia ruchu rowerowego. Z naszego punktu widzenia interesujące są tam:
- Trasa rowerowa od Ronda Zgrupowania AK Radosław wzdłuż ciągu ul. Okopowa, Towarowa (Wola, Śródmieście) Raszyńska (Ochota), Żwirki u Wigury (Ochota, Mokotów, Włochy), 17 Stycznia (Włochy), Wirażowa (Włochy), Poleczki (Ursynów) do skrzyżowania z ul. Puławską.
- Trasa rowerowa od skrzyżowania z ul. Stawki wzdłuż ciągu ulic Smocza, Nowolipie, Żelazna do pl. Starynkiewicza.
- Trasa rowerowa od granicy miasta, przez węzeł z Trasą Mostu Północnego na Bielanach wzdłuż ciągu ul. Marymonckiej (Bielany), Popiełuszki (Żoliborz), al. Jana Pawła II, Chałubińskiego, al. Niepodległości (Śródmieście/Mokotów) do rejonu węzła z Al. Wilanowską (rejon Dw. Południowego) – po stronie śródmiejskiej.
- Trasa łącząca rejon ronda Zgrupowania AK Radosław wzdłuż ul. Słomińskiego (Śródmieście), przez most Gdański, rondo Starzyńskiego, ul. Starzyńskiego (Praga Pn.) do ronda Żaba (Targówek). Trasa powiązana z obsługą terenów przyległych w tym rejonu ul. Międzyparkowej i parku Traugutta.
- Trasa łącząca rejon ul. Okopowej (Wola) z Muranowem (Śródmieście) i ciągiem ulic Stawki, Muranowska, Konwiktorska i Sanguszki z Wisłostradą.
- Trasa rowerowa od gr. miasta w ciągu ul. Połczyńskiej – ul. Wolskiej – al. Solidarności – Radzymińskiej do granic Warszawy (rejon ul. Bystrej).
- Trasa rowerowa od skrzyżowania z ul. Wolską, wzdłuż ul. Kasprzaka (Wola), Prostej (Wola, Śródmieście), Świętokrzyskiej, Kopernika, Tamka/ Zajęcza (Śródmieście), most Świętokrzyski, planowana Trasa Świętokrzyska (Praga Południe) do skrzyżowania z ul. Targową.
- Trasa rowerowa w ciągu ul. Górczewskiej od ul. Lazurowej do ul. Okopowej.
Warto więc iść na spotkanie konsultacyjne i przekonać urzędników, że wolskie trasy są bardzo ważne. Spotkania odbędą się:
- 8 listopada (piątek), w godz. 17 – 20, Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20
- 13 listopada (środa), w godz. 17 – 20, Klubokawiarnia Kicia Kocia, ul. Garibaldiego 5A (Grochów)
- 21 listopada (czwartek), w godz. 17 – 20, Urząd Dzielnicy Białołęka, ul. Modlińska 197
Kolejne spotkanie konsultacyjne odbędzie się w ostatnim tygodniu listopada. Na razie nie jest znany jego termin. Pełny raport można zobaczyć TUTAJ.