Już tylko do 10 listopada można oddać głos na jedną z dziesięciu kandydatek w plebiscycie Warszawianka Roku 2023. Wśród nominowanych znalazły się m.in. powstanka warszawska – Zofia Czekalska, adwokatka – Sylwia Gregorczyk-Abram i prezeska fundacji Daj Herbatę – Katarzyna Nicewicz.
W tym roku kapituła konkursu w składzie: Ewa Malinowska-Grupińska, Beata Michalec, Piotr Nocoń, Piotr Kędzierski, Anna Maruszeczko, Ewelina Negowetti, Paulina Przybysz, Bogumiła Siedlecka-Goślicka, Małgorzata Szumowska, Anna Tatarska, Monika Tutak-Goll, Bianka Zalewska nominowała do tytułu Warszawianki Roku 2023:
Krystynę Budnicką – od 1991 roku jest członkinią Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu w Polsce. Jako świadek historii stale spotyka się z młodzieżą zarówno w Polsce, jak i w Niemczech opowiadając o swoich przeżyciach.
Zofię Czekalską – do Warszawy przyjechała w czasie niemieckiej okupacji. W Armii Krajowej, w trakcie Powstania Warszawskiego, pełniła funkcję łączniczki Centralnej Składnicy Aptecznej. Została odznaczona przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi.
Marzenę Dębską – specjalistkę w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz perinatologii. W latach 2016 – 2019 pełniła funkcję prezeski Oddziału Warszawskiego Towarzystwa Medycyny Perinatalnej. Aktywnie uczestniczy w debacie publicznej dotyczącej organizacji opieki okołoporodowej i praw kobiet, zawsze stając w ich obronie.
Kamilę Ferenc – adwokatkę, prawniczkę i konsultantkę w Fundacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny FEDERA. Jest też współzałożycielką Fundacji Przeciw Kulturze Gwałtu i społecznie zaangażowanej kancelarii Prawo do Prawa. W pracy zawodowej zajmuje się przede wszystkim prawami kobiet, przeciwdziałaniem przemocy i dyskryminacji.
Sylwię Gregorczyk-Abram – adwokatkę oraz działaczkę społeczną. Jest zaangażowana w organizacje pozarządowe, działające na rzecz ochrony systemu wymiaru sprawiedliwości i praw człowieka oraz współtwórczynią inicjatywy #WolneSądy i Komitetu Obrony Sprawiedliwości.
Dr Katarzynę Kasię – filozofkę, absolwentkę Wydziału Filozofii i Socjologii UW, stypendystkę Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Włoskiej, The Kościuszko Foundation oraz Princeton University.
Dr Hannę Machińską – prawniczkę i działaczkę społeczną z niezwykle bogatym dorobkiem w zakresie wdrażania europejskich standardów prawnych do prawa polskiego, w tym w dziedzinie ochrony praw człowieka i prawa antydyskryminacyjnego.
Katarzynę Nicewicz – z wykształcenia pedagożkę i graficzkę, na co dzień prezeskę Fundacji Daj Herbatę. Od ponad 11 lat zajmuje się osobami doświadczającymi bezdomności. Prowadząc organizację stawia na kompleksową pomoc i nowatorskie rozwiązania.
Agnieszkę Szpilę – pisarkę, ekofeministkę, kulturoznawczynię i aktywistkę. W swoich książkach i tekstach zajmuje się głównie tematami związanymi z osobami dyskryminowanymi – w tym z mniejszościami, ze szczególnym uwzględnieniem osób z niepełnosprawnościami.
Justynę Wydrzyńską – aktywistkę, chemiczkę, od 2006 roku zaangażowaną w zwiększanie dostępu do aborcji. Jest też współzałożycielką Aborcyjnego Dream Teamu, członkinią sieci Aborcji Bez Granic oraz matką trójki dzieci.
Jak zagłosować?
Warszawiacy i warszawianki mogą głosować w plebiscycie elektronicznie lub papierowo do 10 listopada. Szczegółowe informacje dostępne są pod adresem: warszawiankaroku.um.warszawa.pl. Wyniki głosowania zostaną ogłoszone podczas uroczystej gali.
O plebiscycie Warszawianka Roku
Plebiscyt Warszawianka Roku to wyraz uznania dla kobiet, które swoją pracą zawodową lub społeczną szczególnie przyczyniają się do szerzenia takich wartości jak: tolerancja, europejskość czy różnorodność, ale też działają na rzecz społeczności lokalnej i globalnej. W poprzednich latach laureatkami były Irena Sendlerowa, Krystyna Janda, Wanda Traczyk-Stawska czy Małgorzata Szumowska.
źródło: Urząd m. st. Warszawy