
13 października odbyło się uroczyste otwarcie Muzeum Gazowni Warszawskiej. Organizatorem wydarzenia był Zarząd Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.
W dniu wczorajszym (16 października 2022 r.), miałem przyjemność obejrzeć nowe wnętrza Muzeum Gazowni Warszawskiej. Sale ekspozycyjne otrzymały nowoczesne wyposażenie, godne XXI wieku. W zestawieniu ze zgromadzonymi tu zbiorami, daje to doskonałe połączenie. Multimedia wnoszą nowy wymiar w historyczną opowieść o losach gazownictwa warszawskiego. To szczególnie ważne dla najmłodszych zwiedzających, kolejnych pokoleń poznających historię naszego miasta.
W ciekawym oprowadzeniu towarzyszył mi pan dyrektor Piotr Gnidiuk. Człowiek o bogatej wiedzy historycznej i umiejętności zajmującego przekazu.

Grupami zwiedzających zajmują się przemili przewodnicy, profesjonalni i pełni życzliwości.

Sobota i niedziela należały do zwiedzających. Muzeum zafundowało wstęp wolny, co rzecz jasna musiało się przełożyć na ogromną frekwencję. Ale nie z takim rzeczami warszawiacy dawali sobie radę. Poszło jak z płatka, uśmiechy na twarzach, cierpliwość i pełne zrozumienie sytuacji. Aura dopisała, na zewnątrz też były rozmaite atrakcje.


Przed wejściem do budynku czekała na najmłodszych porcja atrakcji. Mini laboratorium pod historycznym patronatem Ignacego Łukasiewicza, wybitnego naukowca, pioniera przemysłu naftowego w europie. Tu można było posłuchać i obejrzeć. A co wzbudzało największe zainteresowanie najmłodszych, przejść „próbę ognia”. Szeroko otwarte oczy były najlepszym dowodem na głębię przeżyć.

Z rozmysłem nie zamieściłem zdjęć dawnych urządzeń technicznych. To musicie zobaczyć na własne oczy. Naprawdę warto.